CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

30. 11. 2017

0 komentářů

Globální ekonomika poroste nejsilněji za posledních deset let…

 

Poslední rok se přepisují výhledy světové ekonomiky vesměs směrem vzhůru a obzvlášť to platí pro eurozónu. Jedním z hlavních důvodů jsou velice příznivé finanční podmínky – přes jistý nárůst zůstávají výnosy na hlavních trzích nízké, rostou akciové trhy, rizikové přirážky na korporátních dluhopisech jsou nedaleko minim a především volatilitia na hlavních trzích stále zůstává pod bodem mrazu.

Loading



 

Index implikované volatility (na S&P500) VIX sice v posledních dnech trochu povyrostl, stále se ovšem poslední půlrok po většinu času pohyboval pod kritickou hodnotou 10 bodů – na dostřel od historických minim.

Co to všechno znamená? Peníze jsou jednoduše velice dobře dostupné, a to nejen pro ”áčkové” klienty, ale jednoduše pro všechny. Rostou tedy skoro všechna aktiva a pro podniky od USA po eurozónu není problém investovat. Příznivé finanční podmínky jsou jednoduše silně povzbudivou směsí, která žene globální ekonomiku vpřed. V tomto týdnu to jako poslední zohlednila ve svých výhledech i OECD, která čeká letos nejrychlejší růst globální ekonomiky za posledních deset let a příští rok ještě další zrychlení. A to především díky lepšímu výkonu eurozóny.

Je to totiž právě eurozóna, která nejvíce těží z uvolněných finančních podmínek. Jednak silná růstová čísla zatím nemají na rozdíl od USA potenciál finanční podmínky zhoršit – neukazují na vyšší domácí sazby. ECB nehledě na rychlý růst zatím trhům dává jasně najevo, že QE pokračuje dál a po celý příští rok zůstanou sazby v záporu.

Současně pro řadu slabších členských zemí eurozóny (například Itálii) znamenají uvolněné finanční podmínky skutečně o poznání víc než pro USA.

REKLAMA

Na druhou stranu to, co dnes žene eurozónu vpřed, může být do budoucna problém. Trhy jsou ukolébány představou, že se zápornými sazbami v eurozóně se rozloučí až v roce 2020. To je podle nás až příliš “optimistická” představa. Až se s ní začnou trhy loučit, mohou se finanční podmínky v eurozóně i v globální ekonomice nepříjemně rychle zhoršit…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *