Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Globální akcie by měly na konci roku posilovat

Investice 13.11.2018 | 16:20 0 Komentářů

Globálním akciovým trhům se zatím letos příliš nedaří. Nejširší globální index MSCI All Country World je přibližně v 5% mínusu a rozvíjející se trhy od začátku roku ztrácí dokonce téměř 20 %. Mezi klíčové důvody akciových poklesů patří zpomalující dynamika růstu světové ekonomiky, obchodní války mezi USA a Čínou, zpomalující růst čínské ekonomiky, která přispívá k růstu světového HDP bezprecedentní jednou třetinou, dále měnové krize v Argentině a Turecku, obavy z neřízeného Brexitu a nejistota ohledně italského rozpočtu a obrovské zadluženosti.

Co od globálních akcií očekávat do konce roku, s jakou výkonnosti můžeme v listopadu a prosinci počítat? Pokud se podíváme na historické statistiky od roku 1988, průměrná měsíční výkonnost se pohybuje kolem 0,5 %. Průměrná výkonnost v listopadu se pohybuje na úrovni 0,7 % a v prosinci, druhém nejsilnějším měsíci po dubnu, na úrovni 2,0 %.

Zdroj: Bloomberg

Celkově tak platí, že konec roku je obvykle na globálních akciích velice příznivý, když čtvrté čtvrtletí bývá nejsilnější období v roce. Pokud se bude historie opakovat a na globálních finančních trzích nedojde k zásadnějšímu zvýšení rizikové averze, letošní listopad a prosinec budou pravděpodobně solidně plusové měsíce s tím, že za celý letošní rok se bude výkonnost globálních akcií pohyboval okolo nuly.

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Managemet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.