Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

GE: Češi za vánoční dárky utratí méně než zbytek Evropy

Banky Luboš Svačina 10.12.2009 | 13:54 0 Komentářů

Z mezinárodní ankety GE Money Bank vyplývá, že průměrný Španěl, Němec či Francouz nakoupí dárky pod stromeček v celkové hodnotě až 10 tisíc korun. Na druhou stranu ve Spojených státech lidé utrácejí i dvakrát vyšší částky. Nejméně utratí za vánoční dárky Rusové.

Češi podle vánočního průzkumu GE Money Bank utratí za vánoční dárky průměrně 6276 korun, čímž se dostávají mírně pod evropský
průměr, který je zhruba 6850 korun. Výše útraty za dárky do značné míry souvisí i s životní úrovní sledovaných zemí. Také se na ni v letošním roce podepisuje obava z dopadů finanční krize. Více než Češi letos z Evropanů utratí například Němci, Španělé nebo Francouzi, a to v průměru 7800 korun ,“ řekla Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank. „Z mezinárodní ankety GE Money Bank navíc vyplývá, že země, které přisuzují vánoční výzdobě svého domu nebo bytu velkou váhu, jako jsou například Spojené státy nebo Německo, utratí za vánoční výzdobu a ostatní přípravy až o 2600 korun více než leckteré západní a středoevropské země,“ dodala Markéta Dvořáčková.

Částka, kterou Češi za vánoční dárky letos utratí, je srovnatelná například se sousedním Polskem, ale nižší než v západní Evropě. Nižší částky souvisí i s průměrným platem a cenami zboží v dané zemi. Zároveň ale utratíme až třikrát více než obyvatelé Ruska nebo Turecka. Turci sice vánoční svátky v muslimské zemi fakticky neslaví, ale symbolické obdarovávání nejbližšího okruhu rodiny a přátel se v tomto období těší oblibě.

Zdroj:
Tisková zpráva GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.