Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Gazprom zneužívá svou dominanci. I v Česku, tvrdí komise

Investice 22.04.2015 | 13:31 0 Komentářů

V osmi zemích regionu, včetně České republiky, ruská firma podle Evropské komise brání tržní konkurenci.

Gazprom zneužívá svou dominanci. I v Česku, tvrdí komise

Brusel – Společnost Gazprom zneužívá své dominantní postavení ve střední a východní Evropě a porušuje evropská pravidla hospodářské soutěže, míní Evropská komise. V osmi zemích regionu, včetně České republiky, tato ruská firma podle komise znemožňuje konkurenci na trhu se zemním plynem. Evropská exekutiva dnes Gazpromu poslala seznam svých námitek vůči jeho postupům. Společnost, která má na odpověď 12 týdnů, dnes evropská obvinění označila za nepodložená.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margethe Vestagerová před novináři zdůraznila, že všechny firmy na evropském trhu, ať už ze zemí EU, nebo ne, musejí postupovat podle evropských pravidel. Snaha rozdělit trh v regionu je přitom podle názoru Evropské komise celkovou strategií Gazpromu.

Firma v prohlášení, které poskytla médiím, uvedla, že se striktně drží mezinárodního práva i zákonů zemí, v nichž působí. Její obchodní postupy na trhu EU, včetně tvorby cen, jsou prý plně v souladu se standardy, které dodržují ostatní producenti a exportéři zemního plynu.

Gazprom připomněl, že byl zřízen podle ruských zákonů a má postavení strategického, vládou řízeného podniku. Firma čeká, že situace bude vyřešena na mezivládní úrovni na základě existující dohody mezi Ruskou federací a Evropskou komisí.

Komise začala praktiky ruské firmy prověřovat na konci srpna 2012. Její dnešní krok přichází v době napjatých vztahů mezi Evropskou unií a Ruskem především kvůli krizi na Ukrajině. Osmadvacítka a Rusko na sebe navzájem uvalily hospodářské sankce.

Gazprom podle Vestagerové údajně vytvářel umělé překážky pro tok plynu z určitých středoevropských zemí do jiných států, a tím mohl omezovat přeshraniční konkurenci.

„Izolace trhů s plynem v jednotlivých státech též společnosti Gazprom umožnila účtovat ceny, které v této fázi šetření považujeme za nepřiměřené. Pokud by se naše podezření potvrdilo, společnost Gazprom by musela nést právní následky svého jednání,“ uvedla Vestagerová. Nepřiměřeně vysoké ceny si podle ní firma účtovala v Bulharsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Polsku.

Dnešní rozhodnutí je podle ní „krokem na velmi dlouhé cestě“. Komise zdůrazňuje, že nynější zaslání námitek nijak nepředjímá konečný výsledek sporu. Evropská exekutiva uvádí, že plně respektuje právo firmy na obranu. Společnost může kromě vyhotovení písemné odpovědi požádat také o ústní slyšení.

Gazprom je ve střední a východní Evropě dominantním dodavatelem plynu, jeho podíl na trhu je nadpoloviční, v některých zemích regionu dokonce stoprocentní. Ruská společnost disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů.

Vestagerová dnes novinářům řekla, že je v kontaktu s vedením Gazpromu, konkrétní jednání ale nezačala. Dnešní krok je podle ní „užitečným způsobem“, jak zahájit další fázi vyšetřování. Je podle ní možné dosáhnout dohody, komisařka ale varovala, že vyloučené nejsou ani další možnosti, tedy pokuta pro firmu.

„Pro mne tento případ není politický, ale uznávám, že o tom nejspíš budou spekulace,“ podotkla Vestagerová a připomněla, že podobná šetření komise vede také proti jiným firmám zcela či částečně vlastněným státy. Prověřování Gazpromu navíc začalo dávno před vypuknutí politické krize kolem Ukrajiny, upozornila. Gazprom je podle ní především velmi velkou a velmi profesionální firmou, která dělá v Evropě dobré obchody.

Evropská komise by podle komisařky chtěla dosáhnout co nejotevřenějšího energetického trhu v EU. Ostatně jedním z důvodů pro nyní prosazovanou evropskou Energetickou unii byly obavy východoevropských zemí z ruské dominance v dodávkách plynu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.