Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Fúze a akvizice budou první polovinu roku klesat

Podle studie společnosti KPMG bude objem celosvětově uzavíraných fúzí a akvizic v první polovině roku nadále klesat a minima dosáhne ve druhém nebo třetím čtvrtletí.

Globální pokles se dotkne také ČR, kde se to projeví zejména při privatizaci Letiště Praha a ČSA nižším zájmem i cenou. Ceny a počet zájemců klesá ve všech regionech, na druhé straně ale slevy přitahují velké kupce s dostatkem likvidity.

"Rok 2009 bude z hlediska transakcí v oblasti fúzí a akvizic špatný. Očekáváme, že celosvětový objem transakcí bude dále klesat až do třetího čtvrtletí. Kvůli nižší likviditě na trhu a omezené dostupnosti dluhu budou klesat motivace a finanční kapacity pro realizaci transakcí," uvedl partner odpovědný za finanční poradenství v KPMG ve střední a východní Evropě Alex Verbeek.

Podle KPMG došlo globálně ke snížení ukazatelů P/E o 22,2 % z 15,3 na 11,9 a rovněž ke zhoršení poměru čistého dluhu k EBITDA z 0,93 na 1,06, což značí snižování schopnosti uskutečňovat transakce prostřednictvím dluhu.

Oživování podle KPMG a historických cyklických trendů v oblasti fúzí a akvizic nastane až koncem roku. Významnými hráči na trhu budou firmy s dostatečnými rezervami hotovosti.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.