Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Francie postaví obří větrné parky, jádro je na ústupu

Investice 12.01.2012 | 10:30 0 Komentářů

Instalovaný výkon větrníků umístěných v moři má v roce 2020 činit šest bilionů wattů

Paříž – Francie nechce zůstat pozadu za Německem a Británií a rozhodla se postavit u pobřeží Bretaně a Normandie čtyři obří větrné parky.
Jejich instalovaný výkon bude činit v roce 2016 tři gigawatty, v následujících čtyřech letech se má tato kapacita zdvojnásobit. Vláda již oslovila tři francouzská a jedno španělské konsorcium s tím, že investice bude v příštích pěti letech činit deset a do roku 2020 dvacet miliard eur.
Instalovaným výkonem šesti gigawattů se u větrníků postavených v moři může již dnes pochlubit Británie, která je co do využití energie větru evropským lídrem. Vláda konzervativního premiéra Davida Camerona převzala předchozí závazek labouristického kabinetu Gordona Browna, který se rozhodl připojit se k celoevropskému trendu a krýt do roku 2020 pětinu britské spotřeby z obnovitelných zdrojů.
Stejným směrem se teď vydala Francie, která nyní kryje sedmdesát pět procent spotřeby pomocí atomových elektráren. Nedávná zpráva expertní komise totiž dospěla k závěru, že do modernizace jaderných bloků by země musela investovat v příštích letech padesát miliard eur, přičemž některé elektrárny by nebyly vůbec rentabilní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.