Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Fortuna má za sebou rekordní rok, dividenda ale bude nižší

Investice 05.03.2015 | 09:23 0 Komentářů

Fortuna loni těžila ze sudého roku, ve kterém se konaly velké sportovní události, na kterých se prosází nejvíc peněz.

Fortuna má za sebou rekordní rok, dividenda ale bude nižší

Praha – Středoevropská sázková skupina Fortuna má za sebou rekordní rok. Loni na sázkách v Česku, na Slovensku a v Polsku firma vybrala 672 milionů eur (18,5 miliardy korun), což je zhruba o pětinu více než loni.

Zisk před odpisy a zdaněním vzrostl o 13,6 procenta na 27,8 milionů eur. Výše hrubých výher (přijaté sázky minus vyplacené výhry) dosáhla částky 132,6 milionu eur, a je tak o 14 procent vyšší ve srovnání s rokem 2013. Čistý zisk vzrostl o dvě procenta na 15,9 milionu eur (přes 436 milionů korun).

I přes rekordní výsledky Fortuna vyplatí svým akcionářům nižší dividendu. „Předpokládá se, že dojde ke snížení výplatního poměru vzhledem k plánovaným investicím do dalšího rozvoje společnosti,“ píše se ve zprávě o celoročních výsledcích.

Fortuna loni těžila ze sudého roku, ve kterém se konaly velké sportovní události, na kterých se prosází nejvíc peněz – mistrovství světa nebo Evropy ve fotbale a zimní či letní olympiády. Sázkovým kancelářím pomohly i překvapivé výsledky na hlavních akcích – prohry české i slovenské reprezentace na hokejovém šampionátu nebo vyhoření Španělska na tom fotbalovém.

Letos bude hůř, kvůli Slovensku

Tento rok ale Fortuna rekord zřejmě nepřekoná. Roli sehraje to, že na rozdíl od loňska se kromě každoročního hokejového šampionátu nepořádá žádná velká sportovní událost, na kterou by Češi, Slováci nebo Poláci ve velkém sázeli. „V roce 2015 proto společnost očekává růst celkových přijatých sázek až na hodnotu 730 milionů EUR a snížení hodnoty EBITDA o 20 – 25 % oproti roku 2014,“ píše se ve zprávě k výsledkům.

Výsledky Fortuny by v budoucnu mělo srážet i plánované zvýšení loterní daně o čtvrtinu – na 25 procent. Penta jako většinový vlastník se nyní snaží lobbovat za zachování daně na úrovni 20 procent. Její pozici na slovenském trhu, který tvoří zhruba čtvrtinu byznysu Fortuny, zase ohrožuje tvrdý konkurenční boj. Tipsport ve snaze získat větší tržní podíl zrušil na Slovensku manipulační poplatek při on-line sázení, na což musela reagovat i Fortuna.

Akcie společnosti v posledních dnech vystoupaly nad úroveň 130 korun za kus, a to především v reakci na mírnější navrhovanou variantu zdanění ze strany ministerstva financí (původně mělo být zdanění 30 procent). Jejich další růst ale není podle analytiků příliš pravděpodobný. „Na současných úrovních významnější prostor pro růst akcií Fortuny v krátkodobém horizontu nevidíme,“ tvrdí například analytik Fio banky Michal Křikava.

Na hospodářské výsledky přišla z pražské burzy jasná reakce: akcie Fortuny na začátku obchodování klesá o šest procent.

Nové vedení

I přes dobré výsledky na konci roku došlo k výměně vedení. Skončili šéf Radim Haluza i finanční ředitel Michal Vepřek. Haluzu nahradil Švéd Per Widerstrom, který dosud působil v on-line sázkových firmách, které provozují i hry včetně kasina, jako jsou Expekt.com, bwin, Coral nebo PartyGaming. Finanční ředitelkou se stala Jaroslava Hirschlová, do té doby šéfka financí v jiném projektu Penty – slovenské Prima bance.

Widerstromův úkol je jasný – zavést nový IT systém sázek a rozjet on-line kasino. Jeho provoz by měl být povolen spolu se zvýšením daní. Fortuna je mezi velkými evropskými hráči zvláštní tím, že její byznys je postaven de facto jen na kurzových sázkách. Ty jí tvoří 97 procent příjmů. U západních konkurentů je toto číslo výrazně nižší a jejich byznys stojí na více typech her.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.