CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

31. 01. 2014

0 komentářů

Forint atakuje dvouletá minima, jak zranitelná je střední Evropa?

 


 

Výprodeje přiživily středeční výroky maďarského guvernéra, který věří, že bude mít možnost pokračovat v dalším uvolňování měnové politiky. Argumentem jsou dobré fundamenty a nízká inflace. Trhy mu to, zdá se, nevěří. Forint se propadl na nejslabší úrovně za poslední dva roky a na peněžním trhu naopak investoři začínají sázet na utažení měnových kohoutů (+60 bps do 3–6 měsíců). Kvůli vysokému napětí se Maďarům také včera nepodařilo upsat plánovaný objem pokladničních poukázek. Napětí se přeneslo především do Polska, ale lehké ztráty zaznamenává i česká koruna. Kdo má tedy nakonec pravdu?

Maďarský guvernér Gyorgy Matolcsy, který hájí další uvolňování měnových kohoutů domácími fundamenty, anebo investoři na trzích, kteří v reakci na jeho slova hodili Maďarsko do jednoho pytle s Tureckem a Jižní Afrikou.Maďarsko skutečně ušlo v posledních letech při narovnávání makroekonomických nerovnováh značný kus cesty. Ekonomika má přebytky běžného účtu platební bilance (+2 % HDP) a nízký deficit veřejných financí. Devizové rezervy na rozdíl od Turecka nebo Jižní Afriky bez problémů postačí ke krytí splatného krátkodobého dluhu (očištěného o bilanci běžného účtu).

Otázkou ale je, zda jsou maďarské fundamenty natolik dobré, aby si centrální banka mohla dovolit jít proti proudu. Tedy uvolňovat měnové kohouty ve chvíli, kdy se v největší světové ekonomice začínají utahovat. A tady právě naráží kosa na kámen. Maďarsko není rozhodně zcela bez rizik – táhne za sebou vysoký zahraniční dluh a má své politické problémy, které letos mohou ještě zvýraznit volby. Právem má nálepku rozvíjejícího se trhu, který si nemůže dovolit jít zcela proti směru, kterým kráčejí ostatní rozvíjející se trhy a který jim nalinkoval americký Fed. Otázkou je, na jakých úrovních forintu si to maďarští centrální bankéři uvědomí.

Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Finanční trhy červen 2020

Jak si vedly finanční trhy v červnu

Je nutno říct, že po pár měsících skepse a negativní nálady se na trzích v červnu projevovala víceméně pozitivní nálada. Koronavirus skončil a je na čase růst, alespoň tak nějak trhy interpretovaly postupná uvolňování protikoronavirových opatření.

Text: Hana Bartušková

08. 07. 2020

Proč dolar oslabuje?

Proč dolar oslabuje aneb spadne dolar o třetinu?

Profesor Stephen S. Roach není ve světě ekonomie „žádné ořezávátko“ a pokud on věští problémy dolaru a jeho oslabení až o 35 procent, nelze to brát na lehkou váhu. Na druhou stranu – žijeme v době, kdy bombastické předpovědi přitahují.

Text: Luboš Smrčka

24. 06. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.