CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

03. 10. 2014

0 komentářů

Fixace cen energií? Pozor na závazek, chtějte alespoň bonus

 


 

Fixace cen energií? Pozor na závazek, chtějte alespoň bonus

Praha – Zafixujte si ceny energií a získáte jistotu, že nezaplatíte víc než dosud. S podobnými nabídkami přicházejí dodavatelé plynu a elektřiny i před koncem letošního roku. Nejnověji láká společnost RWE dokonce na „jistotu klesajících cen“ a finanční bonus. Stačí málo – upsat se firmě na další tři roky.

Experti oslovení online deníkem Aktuálně.cz se ale shodují, že fixace cen se v posledních letech lidem nevyplatila. A také pro příští rok lze očekávat, že tržní ceny samotného plynu nebo elektřiny nepůjdou nahoru.

Fixací a nově i bonusy si energetické firmy chtějí především „pojistit“ věrnost odběratelů a znemožnit jim odchod ke konkurenci.

Pojistka proti odchodu

„Produkty s fixní cenou nejsou nabízeny za účelem pomoci zákazníkům. Dodavatelé jimi chtějí spíše zabránit hromadnému odchodu zákazníků,“ říká analytik kalkulátoru cen energií portálu tzb-info Jan Schindler.

Nabídkou fixace reagovali dodavatelé na novelu energetického zákona z roku 2011, která měla spotřebitelům usnadnit změnu dodavatele při případném zdražení energií. „Bohužel tyto nabídky v praxi vedly k opaku,“ připomíná Schindler.

REKLAMA

„Fixace cen, zvláště u elektřiny, se domácnostem v uplynulých letech nevyplatila,“ potvrzuje jednatel poradenské společnosti ENA Jiří Gavor.

A vše nasvědčuje tomu, že ceny energií nepůjdou nahoru ani v následujících třech letech. U silové elektřiny lze v tomto horizontu očekávat další pokles až o desetinu. V případě plynu může jít o mírný pokles nebo o stagnaci.

Lidé na fixaci elektřiny prodělali

Celkové ceny za dodávku elektřiny domácnostem pro letošní rok klesly oproti loňskému roku v průměru o více než desetinu. Díky vývoji na trzích zlevnila jak samotná komodita, takzvaná silová elektřina, tak část ceny regulovaná státem, která představuje asi 55 procent z celkové částky.

Podle Gavora klesala cena za samotnou (silovou) elektřinu mezi lety 2011 a 2014 v průměru o 15 procent ročně. „Při fixaci na dva roky s vidinou desetinové úspory tedy odběratel ve skutečnosti prodělal kolem dvaceti procent. Při roční platbě běžné domácnosti za silovou elektřinu kolem pěti tisíc korun ročně to představuje za dva roky ztrátu dvou tisíc korun,“ vysvětluje.

Mezi relativně nejvýhodnější tarify s garantovanou cenou elektřiny loni patřil produkt nazvaný Fix 2014 od společnosti E.ON Energie. I ten je ale oproti letošnímu běžnému tarifu (tedy nefixované ceně) o devět procent dražší, říká Petr Woff, analytik srovnávače cen CenyEnergie.cz.

Pokud jde o zemní plyn, tak v květnu loňského roku zabojovala o zákazníky společnost RWE. Tento největší dodavatel snížil cenu o desetinu a k podobnému kroku přiměl i své konkurenty. K poklesu ceny pak přispěl i Energetický regulační úřad, který od letošního roku snížil regulovanou část ceny v průměru o pět procent (na rozdíl od elektřiny se ale regulovaná složka plynu podílí na celkové ceně jen zhruba pětinou).

V případě plynu se ale některé nabídky mohly vyplatit. Nejvýhodnější byl tarif Fix 2014 od společnosti Lumen Energy, který oproti letošnímu „tržnímu“ průměru vychází o šest procent levněji. „Fixace tedy mohla být v tomto případě úspěšná,“ dodává Woff.

REKLAMA

Chtějte bonus a benefit

Ani pro další tři roky odborníci zdražení nečekají, elektřina by měla spíše dál zlevnit. „Ceny kontraktů na pražské energetické burze pro rok 2015 činí 34,14 eura za megawatthodinu, pro rok 2016 jde o 33,05 eura za megawatthodinu, pro rok 2017 dokonce 31,80 eura,“ přibližuje aktuální ceny Jan Schindler z webu tzb-info.cz.

U cen plynu se pak předpokládá mírný pokles či stagnace. „Jedna megawatthodina plynu pro rok 2015 činí na burze EEX v Lipsku 24,55 eura, pro rok 2016 jde o 24,80 eura a pro rok 2017 o 24,50 eura za megawatthodinu,“ pokračuje.

Aby se tedy lidem u nově uzavíraných smluv fixace vyplatila, měli by podle expertů zvolit takový produkt, který kromě samotného zafixování ceny nabídne i nějaký zajímavý bonus. „Nabídky na fixaci ceny by měly mít ještě nějaký další benefit, aby při očekávaném pokračujícím poklesu cen byly přitažlivé,“ potvrzuje analytik společnosti BHS Securities Petr Hlinomaz. Stejný názor má i Jiří Gavor z ENA.

RWE láká na snižování cen

Společnost RWE nyní nabízí zákazníkům delší fixaci, tedy místo dvou let na tři roky. A nezůstává jen u slibu nezvyšování cen.

Produkt nazvaný Optimal garantuje, že cena o něco klesne každý rok. Varianta nazvaná Relax pak nabízí nižší cenu ihned po podpisu smlouvy s garancí po celé období. Kromě toho firma zákazníkům při podpisu tříletého závazku slibuje i výplatu bonusu, který může dosáhnout podle výše spotřeby až 2200 korun.

Zorientovat se v tom, o kolik zákazníkovi cena klesne, je ale komplikované. Pokles ceny i výše bonusu totiž závisí na mnoha faktorech – vedle spotřeby jde například o to, zda od firmy odebírá elektřinu i plyn, nebo jen jednu komoditu.

Do celkového možného bonusu se počítá i úplná novinka. „Stačí, aby zákazníci na libovolné kontaktní místo RWE přinesli fakturu od svého stávajícího dodavatele, a získají odměnu 300 korun ve formě volného kreditu pro volání s RWE Mobil,“ říká ředitel RWE pro maloobchod a marketing David Konvalina. A dodává, že některý produkt s fixovanou cenou už využívají statisíce klientů RWE.

REKLAMA

Se zmrazením ceny na několik let má zkušenost také 450 tisíc zákazníků skupiny ČEZ. Loni jim firma nabídla až o pětinu nižší cenu silové elektřiny po dobu dvou let. „Platí, že se v první řadě snažíme vždy nabídnout co nejlepší cenu, vedle toho ale také poskytujeme široké spektrum dalších výhod reagujících na průzkumy ohledně toho, co si lidé přejí,“ přidává se i mluvčí ČEZu Martin Schreier. Jednou z novinek je služba ČEZ bez starostí. Díky ní se mohou lidé pojistit proti neschopnosti hradit pravidelné zálohy na energie.

Schreier ale obecně radí, aby se domácnosti vyvarovaly fixaci na delší než dvouleté období. „U delších závazků totiž může nastat problém, že lidé nebudou moci přijmout výhodnější nabídku nebo jen za cenu pokut, což výhodnost takového kroku značně snižuje,“ varuje.

Produkty s fixací cen elektřiny na dva i tři roky nabízí například i alternativní dodavatel Bohemia Energy Entity. Od října chce nabízet také fixace cen u plynu.

Nezávislí odborníci ale radí zůstat bez časového závazku. „Letos na trhu přibyly tarify, které garantují nezdražování a současně platí na dobu neurčitou. Takže odběratel má možnost kdykoli – po standardní tříměsíční výpovědní lhůtě – odejít jinam,“ doporučuje Petr Woff z CenyEnergie.cz.

Garantujeme vždy nižší cenu

Někteří dodavatelé ale fixaci vůbec nenabízejí. Mezi největší patří Centropol Energy nebo Pražská plynárenská.

„Uplynulé roky potvrdily, že pokud si zákazník nechal zafixovat cenu, tak na tom prodělal, protože všichni dodavatelé zlevňovali,“ vysvětluje mluvčí Centropol Energy Ladislav Šticha. Firma proto láká na garanci nižších cen oproti dominantním dodavatelům. „Garantujeme vždy nižší cenu, než nabízí dominantní dodavatel. Když on zlevní, my také zlevníme, jinak bychom porušili obchodní podmínky a zákazník by mohl smlouvu vypovědět,“ upřesňuje.

Společnost Pražská plynárenská pak „nefixuje“ proto, že její ceny plynu jsou vždy odvozeny z tržní ceny v konkrétní době. „Například nyní nejvíce žádaná sleva 11 % na plyn se odvíjí od aktuálního ceníku. Pokud se cena komodity během roku sníží, úměrně tomu klesne i cena produktu s touto slevou,“ říká mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

Zlevnění může vymazat regulátor

To, zda domácnosti skutečně zaplatí celkově nižší cenu, ale nezáleží jen na tržní ceně samotné elektřiny nebo plynu. Konečný účet může výrazně ovlivnit i Energetický regulační úřad.

„Zcela určitě mohou cenami elektřiny zamávat nová pravidla konstrukce konečných cen elektřiny v roce 2016, o nichž se zatím jedná. Jde o zavedení takzvaných kapacitních plateb (plateb energetickým firmám za udržování nerentabilních elektráren),“ říká Hlinomaz.

Do cen plynu se ještě mohou promítnout problémy se zásobováním ruského plynu přes Ukrajinu a s tím související plánovaná povinnost pro všechny obchodníky s plynem mít fyzicky uskladněnou určitou část dodávek plynu. „V takovém případě by fixace mohla být přínosem, zejména pak pro zákazníky menších dodavatelů,“ předpokládá Jan Schindler z tzb-info. Nová povinnost by totiž hlavně pro menší alternativní dodavatele znamenala růst nákladů na skladové kapacity, který by museli patrně zohlednit v konečných cenách.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *