Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Fischer rád cestoval už jako šéf ČSÚ. Coby premiér také

Investice 02.11.2009 | 20:04 0 Komentářů

Vládní „Fischer Reisen“ létá po Evropské unii, ale i za exotikou.

Praha – Thajsko, Malajsie, Kambodža, Mongolsko, Arménie, Irák, Izrael, Chile, Tatarstán. Do těchto destinací má namířeno premiér či ministři Fischerovy úřednické vlády. Zjistil to týdeník EURO, když mapoval zahraniční cesty jednotlivých ministrů. Většina členů překlenovacího kabinetu vyjíždí na jedno- až dvoudenní pracovní cesty po Evropě. Někteří ale využívají prodlouženého vládnutí k letům do vzdálených krajin. Kvůli politickým zkratům, jejichž důsledkem je přechodná vláda, se Česko do nástupu kabinetu vzešlého z voleb nemůže úplně uzavřít světu. Jaké záměry státu a hospodářskou spolupráci vlastně v zahraničí prosazují členové úřednické vlády? „Aktivní ekonomická diplomacie je stálou prioritou zahraniční politiky od roku 2007. Tato vláda na ni navazuje,“ říká vládní mluvčí Roman Prorok.
S Filipínci proti terorismu
Jan Fischer ještě jako šéf Českého statistického úřadu často vyjížděl do světa, až si vysloužil přezdívku inspirovanou známou cestovní kanceláří Fischer Reisen. Čest jejímu jménu nekazí ani jako premiér. Coby čelný statistik cestoval hlavně na různá zasedání světových organizací. Od letošního května, kdy vede vládu, létal Fischer většinou Airbusem A-319 a někdy i CL-601 Challengerem či Jakovlevem Jak-40 především na pracovní jednání po Evropě. Často šlo o akce spojené s českým předsednictvím Evropské unii.
Podíval se ale i dál
V létě navštívil Izrael, kde ho přijali prezident a premiér. V září Fischer absolvoval pětidenní zářijovou misi na Filipíny, do Hongkongu a Macaa. „Je důležité podporovat vztahy se zeměmi, které v jiných geografických regionech sdílejí stejný hodnotový rámec jako Česko podporující demokracii a lidská práva ve světě. Filipíny jsou v jihovýchodní Asii dlouhodobým bojovníkem proti terorismu,“ vysvětluje vládní mluvčí. Účast českých firem na filipínském podnikatelském fóru měla přispět ke zvrácení pasivního salda obchodu. Fischer na Filipínách rozdával kopie Pražského Jezulátka, za jehož originálem k nám přijíždějí ve velkém filipínští turisté, připomíná Prorok.
Do Mongolska za návraty
Začátkem listopadu se premiér vydá na pět dní do Mongolska a Arménie. Cestu odložil kvůli ústavní krizi. Mluvčí ospravedlňuje návštěvu Mongolska dořešením sporných momentů v programu dobrovolných návratů zahraničních dělníků do vlasti. „V jeho první fázi, ukončené 24. července, se do vládního projektu přihlásilo 1220 občanů Mongolska. To je 65 procent všech zájemců,“ vyčíslil Prorok. A proč Arménie? „Po destabilizaci Gruzie je možným tranzitním bodem pro produktovody z oblasti Kavkazu.#grafika1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.