Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Firmy zase začínají intenzivněji uvažovat o primárních úpisech akcií

Ze studie IPO Watch Europe, kterou pravidelně vydává PricewaterhouseCoopers vyplývá, že krizí postižené trhy IPO se opět vydávají vzhůru. Od října do prosince 2009 přišlo na sledované trhy 61 nových emisí akcií v celkové hodnotě 4,994 miliardy eur.

61 nových emisí akcií v celkové hodnotě 4,994 miliardy eur představuje oproti předchozímu období znatelný nárůst. Od července do září loňského roku proběhlo pouze 44 IPO v hodnotě 1,375 miliardy eur. I ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2008 (1,238 miliardy eur) došlo k výraznému nárůstu hodnoty emisí. Jejich počet byl před rokem nepatrně vyšší (64 emisí ve čtvrtém čtvrtletí 2008).

„Po více než roce, kdy měly evropské trhy IPO v podstatě zavřeno, vidíme jasné náznaky toho, že se začínají opět otevírat novým obchodům. Čtvrtý kvartál představoval z hlediska objemu primárních emisí nejúspěšnější tři měsíce za více než rok. Přidáme-li k tomu vysoké hodny indexů v závěru roku 2009, je to dobré znamení pro právě začínající rok 2010. Na pražské burze jsme v uplynulém čtvrtletí sice žádné IPO nezaznamenali, vyjádření několika společností z poslední doby o tom, že vážně zvažují vstup na burzu, ukazuje na pozitivní trend i v České republice,“ hodnotí situaci na trhu IPO Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy, PricewaterhouseCoopers Audit.

Z hlediska počtu emisí vyšla ze čtvrtého kvartálu 2009 nejlépe Varšavská burza. Celkem zde přibylo 16 titulů v celkovém objemu 1,454 miliardy eur. Největšího objemu primárních emisí bylo za sledované období dosaženo na trhu NYSE Euronext, kde proběhlo 13 IPO v celkové výši 1,907 miliardy eur.

Zdroj: Tisková zpráva PricewaterhouseCoopers

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.