Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Firmy bude možné stíhat za více zločinů, chystá se novela

Investice 28.04.2014 | 15:55 0 Komentářů

Zákon o právní odpovědnosti firem platí jen dva roky a ministerstvo už ho chce zpřísnit. Bojí se, aby stíhané firmy nevyváděly majetek.

Firmy bude možné stíhat za více zločinů, chystá se novela

Praha – Firmám bude hrozit stíhání za podstatně více trestných činů než dosud. Ministerstvo spravedlnosti chystá změnu dva roky starého zákona o trestní zodpovědnosti právnických osob a nově by mohli policisté společnosti stíhat například za lichvu, nelegální sázky, krádež nebo třeba obecné ohrožení. Píše o tom pondělní deník Insider a Hospodářské noviny.

„Novela by měla být předložena vládě v polovině tohoto roku,“ uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Hrochová. V zemi je k dnešnímu dni stíháno 139 firem, nad osmi již padl pravomocný rozsudek. Jen jednou byl použit nejvyšší možný trest – zrušení firmy.

V současnosti zákon o trestní odpovědnosti právnických osob vypočítává 78 kriminálních činů, za které mohou být firmy stíhány. „Kupodivu tam dosud chybí například některé  hospodářské trestné činy,“ upozorňuje právník Tomáš Gřivna, který je předsedou komise pro trestní právo Legislativní rady vlády. Jako příklad uvádí porušení závazných pravidel hospodářského styku.

Nedostatky si uvědomuje i Nejvyšší státní zastupitelství, z jehož doporučení úředníci ministerstva spravedlnosti také při přípravě novely vycházejí. 

„Nejvyšší státní zastupitelství podporuje rozšíření katalogu trestných činů vztahujících se na právnické osoby. O míře tohoto rozšíření se stále vede diskuse,“ sdělil mluvčí zastupitelství Petr Malý.

Celý článek si můžete přečíst v pondělním deníku Insider.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.