Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Firmu Slovak Telekom zcela ovládne Deutsche Telekom

Investice 19.05.2015 | 12:23 0 Komentářů

Jde o největší prodej aktiv slovenského státu za posledních více než deset let.

Firmu Slovak Telekom zcela ovládne Deutsche Telekom

Bratislava – Německá společnost Deutsche Telekom koupí od slovenské vlády za 900 milionů eur (24,7 miliardy korun) zbylých 49 procent akcií telekomunikačního operátora Slovak Telekom, kterého tak Deutsche Telekom zcela ovládne. Po podpisu příslušných smluv to dnes novinářům řekl slovenský ministr financí Peter Kažimír.

Jde o největší prodej aktiv slovenského státu za posledních více než deset let. Akcie telekomu Slovensko původně nabídlo na burzách, veřejnou nabídku ale kvůli předpokládanému nižšímu výnosu nakonec zrušilo.

„Celá operace by měla proběhnout v nejbližších dnech. Na vázaný účet by měl Deutsche Telekom zaplatit 900 milionů eur,“ řekl Kažimír. Z kupní ceny bude částka 100 milionů eur rezervovaná na krytí případných škod z možných právních sporů Slovak Telekomu. Slovensko také dostane z loňského hospodaření Slovak Telekom dividendu ve výši téměř 16 milionů eur.

Výnos z prodeje akcií Slovensko podle Kažimíra použije hlavně na snížení státního dluhu, jehož výše loni přesáhla hranici 40 miliard eur, což představuje 53,6 procenta výkonu ekonomiky.

„Nabytí zmiňovaného podílu je součástí strategie, kterou má Deutsche Telekom. Chceme se stát lídrem poskytování služeb v našem segmentu,“ doplnil před novináři výkonný ředitel firmy Deutsche Telekom Timotheus Höttges.

Většinový podíl ve Slovak Telekom koupil Deutsche Telekom od Slovenska již v roce 2000, kdy za 51 procent akcií předního slovenského operátora zaplatil miliardu eur.

Slovensko původně nabídlo 49 procent akcií telekomu investorům na burzách. Z veřejné nabídky by podle Kažimíra inkasovalo 750 milionů eur, což by byla nejnižší částka z předem stanoveného pásma. Slovenská vláda mezitím dostala lepší nabídku od Deutsche Telekom, prodej přes burzu kabinet proto zrušil.

Levicový kabinet premiéra Roberta Fica se rozhodl prodat státní podíl ve společnosti Slovak Telekom kvůli tomu, že stát coby menšinový akcionář Slovak Telekom prý nemůže ovlivnit řízení společnosti. V minulosti se vláda opakovaně dostala do sporu se společností Deutsche Telekom, která coby většinový akcionář blokovala rozdělení zisku slovenského operátora.

Společnosti Slovak Telekom, která měla v minulosti na Slovensku monopol na trhu pevných linek a která také poskytuje služby v oblasti mobilní komunikace, loni klesl konsolidovaný čistý zisk o 11,6 procenta na 43,57 milionu eur. Výnosy skupiny se snížily o pět procent na 767,55 milionu eur.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.