Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Firmu do obchodního rejstříku zapíše nově notář. Online

Investice 14.05.2015 | 15:45 0 Komentářů

Novinka vstoupí do ostrého provozu ještě tento týden. Kdo dá přednost zápisu u notáře, ušetří podle ministerstva spravedlnosti na soudních poplatcích.

Firmu do obchodního rejstříku zapíše nově notář. Online

Praha – Notáři mohou nově provádět online zápisy do obchodního a dalších veřejných rejstříků. Cílem změny je zrychlit a zjednodušit proces zápisu, který doposud prováděly soudy. Aplikaci, jež do pátečního odpoledne vstoupí do ostrého provozu ve všech notářských kancelářích, dnes na tiskové konferenci představili ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) a prezident Notářské komory Radim Neubauer.

Se zavedením online zápisů se původně počítalo již v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku, tedy od počátku roku 2014. „Ministři minulých vlád však pozapomněli vytvořit související legislativní normy a IT řešení. Tento rest jsme napravili a od zítra již podnikatelé mohou ušetřit až tisíce korun při zápisu společnosti do rejstříku,“ prohlásil Pelikán.

Za sepsání notářského zápisu, který osvědčí splnění podmínek pro zápis, a za provedení zápisu do rejstříku si notář naúčtuje celkem 1300 korun plus DPH. Kdo dá přednost zápisu u notáře, ušetří však podle ministerstva na soudních poplatcích: poplatek za založení akciové společnosti ho vyjde na 8000, zatímco u soudu by zaplatil 12 000 korun. Poplatek za založení společnosti s ručením omezením činí u notáře 2700, u soudu pak 6000 korun.

Ihned po provedení online zápisu vydá notář klientovi výpis z veřejného rejstříku s provedenými změnami. Zároveň elektronicky zašle příslušnému soudu písemnosti do spisu. Rejstříkovému soudu rovněž odvede zaplacené soudní poplatky.

Kromě obchodního rejstříku budou moci notáři přímo zapisovat i do nadačního rejstříku, rejstříku obecně prospěšných společností nebo do rejstříku společenství vlastníků jednotek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.