Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Fio: Krátkodobě optimismus, dlouhodobě nejistota

Analytici společnosti Fio dnes mluvili o svém pohledu na současnou krizi a zejména výhledu na příští rok. Krátkodobě můžeme očekávat růst akcií, v delším horizontu ale vládně stále nejistota.

Hlavními důvody pro možnou krátkodobou rallye je dobré ocenění akcií, které jsou dnes skutečně levné, ignorování špatných makroekonomických zpráv a velký příliv peněz do fondů, zejména evropských akciových a do Číny. Můžeme tak očekávat růst kolem 20 až 30 % do konce března.

Z delšího hlediska jsou pozitivem historické aspekty, které vedou k závěrům, že bychom dnes mohly být na dně. Rizikem je dnes ale fakt, že dnešní krize je výjimečná a historie nemusí být správným vodítkem.

Dalším pozitivem je pak stabilizace trhu s bydlením a největší investice do výstavby modernizace infrastruktury od 50tých let. Optimisticky vyznívá také rebalancování portfolií, kdy investoři opět začínají přelévat prostředky z dluhopisů do akcií. Rizikem je pak rozsáhlá devalvace hlavních měn, která by sice vyřešila problém velkých dluhů, ale mohlo by dojít k roztočení inflační spirály. Nebezpečná je také možnost zrušení části CDO kontraktů, což by sice vedlo ke globálnímu uklidnění situace, ale rovněž by na tento krok, který nemá nic společného s prostředím volného trhu, doplatilo mnoho investorů.

Existují ale také aspekty, které mluví spíše pro další pokles akciových indexů. Jednak je to klesající ziskovost firem (profit klesá 5 čtvrtletí po sobě), zhoršující se ekonomické prostředí, pokračující deflace (které je nezbytná pro nastolení ekonomické stability a dlouhodobého růstu) a pokračující kreditní krize (kolaps automobilového průmyslu hrozí velkými defaulty).

V každém případě je nutné při investování hledět na tituly s vysokým cash flow, nízkým zadlužením a vysokým dividendovým výnosem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.