Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Finanční výkonnost domácích bank začne zpomalovat

Banky Daniel Kuchta 09.09.2008 | 14:37 0 Komentářů

Podle agentury Moody’s začne finanční výkonnost domácích bank, která loni dosáhla svého vrcholu, vykazovat znaky zpomalení.

Rozsah a rychlost zpomalení bude záviset na tom, jak rychle bude klesat tempo růstu ekonomiky. Podle agentury by měl být pokles ekonomiky ČR relativně slabý a neměl by mít za následek zhoršení ratingu českých bank.

"Pokud by ovšem došlo k prudkému a trvalejšímu zpomalení ekonomiky, mohlo by to vyvolat jistý tlak na rating bank, protože by toto zpomalení mohlo ovlivnit kvalitu aktiv a ziskovost bankovního sektoru. Navíc je třeba vzít v úvahu, že české banky se vyznačují větší zranitelností než jejich protějšky ze západní Evropy," poukázala analytička Moody’s Antonella Pisaniová.

Kreditní výhled pro tuzemské banky je stabilní a odráží solidní domácí základnu hodnocených institucí, zdravé výsledky a konzervativní přístup k riskantním operacím. Bankovní sektor v ČR těžil loni ze silného ekonomického růstu, rostoucí spotřeby a ochoty si půjčovat. "Přes velmi rychlý růst objemu půjček se čeští spotřebitelé i firmy mohou stále ještě chlubit poměrně nízkou mírou celkové zadluženosti ve srovnání s rozvinutou Evropou," připomněla Pisaniová.

Obchodní a finanční parametry českých bank se od dob privatizace podle Moody’s zlepšily. Největší banky díky svému zaměření na individuální klientelu výrazně nepocítily úvěrovou krizi a propady v oblasti rizikových aktiv se jich dotkly jen nepatrně.

Zdroj: Patria, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.