Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Finanční ředitelé českých firem krotí svůj ekonomický optimismus

Investice 30.04.2019 | 16:46 0 Komentářů

Finanční ředitele českých firem jsou v oblasti ekonomiky méně optimističtější než minulý rok. Podle jejich prognózy proste HDP průměrně o 2,3 procenta, což je o 0,2 procentního bodu méně než loni. Ukázal to průzkum mezi finančními řediteli Deloitte CFO Survey 2019.

Drtivá většina finančních ředitelů se podle průzkumu (98 %) domnívá, že letos opět porostou náklady na zaměstnance. A necelá čtvrtina dotázaných připouští, že jejich oddělení je pouze částečně nebo zcela nepřipraveno na implementaci umělé inteligence.

Od roku 2016 jsme byli svědky neustálého růstu a posilování důvěry finančních ředitelů. Očekávání ohledně budoucího vývoje obchodu a ekonomiky Česka se letos z velké části shodují s výsledky loňskými, ovšem míra optimismu mírně poklesla,“ říká Ladislav Šauer, partner v oddělení auditu, Deloitte.

Více než polovina dotázaných očekává růst ekonomiky v rozmezí 1,6 % – 2,5 %. Ve srovnání s loňskem se podíl těch, co očekávají růst rychlejší (2,6 % – 3,5 %) snížil z 31 % na 22 %. Nezaměstnanost prý setrvá na nízké úrovni. A 9 z 10 finančních ředitelů očekává nárůst cenové hladiny.

„Nárůst cenové hladiny ovlivní dva faktory – jednak pokračující růst mezd, který bude muset řada firem promítnout do cen, a nárůst ceny povolenek CO2, který navyšuje ceny elektřiny a tepla. V opačném směru by měla působit posilující koruna, která bude snižovat dovozní ceny,“ komentuje David Marek, hlavní ekonom Deloitte.

Zdroj: Tisková zpráva Deloitte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.