Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Finanční poradenství v prvních dvou kvartálech 2019: Nárůst investic, neživotního pojištění a uklidnění hypotečního trhu

Celková hodnota finančních produktů sjednaných finančními poradci přesahuje v prvním čtvrtletí 15 miliard Kč, ve druhém je to více než 17 miliard Kč. Vyplývá to ze souhrnné statistiky ČASF.

Zatímco na počátku roku 2019 došlo mezikvartálně k poklesu zprostředkovatelského obratu (o 43 %) i sjednaných hypotečních úvěrů (o 35 %), ve druhém kvartále již trh reaguje na pozitivní prognózu vývoje ekonomiky a ustálení úrokové sazby hypotečních úvěrů. Dochází k růstu obratu (o 14 %), objemu sjednaných investičních produktů i hypotečních úvěrů. Pravidelné investice vykazují už v prvním čtvrtletí mezikvartální nárůst o 31 %, ve druhém čtvrtletí potom o 15 %.

K poklesu obratu v prvním čtvrtletí uvádí výkonný ředitel ČASF Marek Černoch následující: „Konec roku ale bývá všeobecně ve znamení nárůstu sjednaných produktů a začátek roku je naopak vždy slabší. Mezikvartálně došlo k poklesu celkového obratu, což bylo do jisté míry způsobeno očekáváním některých nepopulárních kroků, které ČNB avizovala, jako např. zvýšení sazeb u hypotečních úvěrů. Meziročně pak vzrostly investice, stavební spoření nebo životní pojištění, ale je nutné podotknout, že meziroční srovnání vychází v 1Q 2018 ještě z čísel USF.“

 V důsledku ustálení hypotečního trhu a trvajícího hospodářského růstu mají klienti ve druhém čtvrtletí zájem především o investiční produkty a hypotéky k profinancování vlastního bydlení. „V meziročním porovnání pak rostou investice, životní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření,“ doplňuje Marek Černoch.

 Zdroj: Tiskové zprávy ČASF Agregované údaje IP za první a druhé čtvrtletí 2019

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.