Úterý 19. února. Svátek má Patrik.

Finanční poradci nemohou na penzijní reformu nereagovat

Penze Daniel Kuchta 13.07.2011 | 14:56 1 Komentář

Důchodová reforma je velice důležitým reformním krokem této vlády a ovlivní ve svém důsledku všechny občany ČR. Vyvedení části finančních prostředků určených na budoucí penzi je zcela jistě správným krokem. Státy dlouhodobě prokazují, že nejsou dobrými hospodáři ani investory. Je paradoxní, že veřejné mínění na jedné straně naprosto nedůvěřuje současným politikům a na druhé straně protestuje při snaze vyvést alespoň část majetku občanů z dosahu těchto „nedůvěryhodných“ politiků (komentář Ing. Tomáše Rampuly, hlavního analytika AWD ČR).

Finanční poradci nemohou na penzijní reformu nereagovat. Veškeré finanční produkty, které se masově rozšířily mezi nejširší veřejnost, jsou takto rozšířené právě proto, že jsou prodávané finančními poradci. Příkladem může být současné stavební spoření nebo penzijní připojištění, které má nyní skoro každý občan ČR, a naprosto drtivá většina z nich si tyto smlouvy uzavřela právě prostřednictvím finančního poradce. Finanční poradci budou hrát klíčovou úlohu při uzavírání smluv i v rámci důchodové reformy a v podstatě rozhodnou o rozšíření nebo nerozšíření tohoto finančního produktu mezi veřejnost. Nelze totiž předpokládat, že občané budou stát dlouhé fronty před přepážkami penzijních fondů nebo bank a budou se dožadovat co nejrychlejšího uzavření smlouvy na tento produkt.

Finanční poradce by však neměl být pouhým sběračem podpisů. S uzavřením smlouvy bude spojena celá řada právních kroků, které musí být dodržovány. Je zřejmé, že celá řada rádoby finančních poradců bude tyto právní povinnosti plnit pouze formálně. Rozhodnutí občana o vstupu do penzijního systému je však doživotní a nevratné. Každý by měl být tedy velmi obezřetný a zvážit, zda právě tento „finanční poradce“, který oslovuje potenciální klienty u východu ze supermarketu, je tím člověkem, který by měl klientovi radit jak nakládat v budoucích desítkách let se svými celoživotními úsporami.

Jeden komentář: “Finanční poradci nemohou na penzijní reformu nereagovat”

  1. ZK napsal:

    Předpokládám, že kritická poznámka p. Rampuly o „rádoby finančních poradcích“ se netýká poradců jeho vlastní společnosti.Od zástupce AWD, která díky podvodnému poradenství ohledně Immofinanz a IŽP připravila tisíce klientů a klientek o úspory, to vážně sedí. Není divu, že se připravují na penzijní reformu, aby pomocí ní mohli dále okrádat. Naši rodinu připravili o téměř půl milionů a přitom máme pár let do důchodu. Pro mě je to banda gaunerů, zlodějů a podvodníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.