Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Finanční krize v bankovnictví zamíchala kartami

Banky Luboš Svačina 24.03.2009 | 16:27 0 Komentářů

Zatímco v roce 1999 vévodily žebříčkům největších světových bank americké a britské banky. Nyní, vlivem globální krize a miliardových odpisů, tyto banky vyklidily své pozici a do čela se vyhoupla silná trojka čínských bank.

Miliardové odpisy způsobené rizikovým chováním investičních bank a prohloubené dalším působením finanční krize znamenaly pro řadu bankovních kolosů neuvěřitelně vysoké ztráty, následované snížením tržní hodnoty o desítky procent. "Ještě před deseti lety ovládly žebříček největších světových finančních institucí banky ze Spojených států a Velké Británie. Dnes sídlí z první dvacítky ve Spojených státech pouhé čtyři banky. Jediným zástupcem Velké Británie pak zůstala banka HSBC, která se soustředí na rozvíjející se trhy," uvádí Financial Times.

Jaké je současné pořadí největších světových bank a jak se situace změnila v porovnání s rokem 1999 uvádí následující tabulka (pro zvětšení klikněte).

Tabulka 1: Žebříček největších světových bank podle ukazatele tržní kapitalizace

Zdroj: iHNed.cz

Bankovnictví v uplynulých osmi letech neustále rostlo. "Ti, co si růstu užívali nejvíce, jsou nyní mezi padlými. Americká Citigroup, která v uplynulých deseti letech ovládla svět bankovnictví, se potácí na konci žebříčku a je prakticky pod státní kontrolou. Britská Lloyds TSB je po záchraně problémové HBOS tak malá, že se do žebříčku padesáti největších světových bank ani nedostala." komentuje situaci Financial Times.

Článek autorů Financial Times přetiskl pod názvem " Dravé banky srazila finanční krize na kolena " server iHNed.cz  

Zdroj: Financial Times, Hospodářské noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.