CZK/€ 23.720 -0,53%

CZK/$ 21.998 -0,58%

CZK/£ 26.976 -0,40%

CZK/CHF 23.815 -0,44%

14. 07. 2008

0 komentářů

Finanční krize už dorazila do Evropy, ČR zatím není ohrožena

 


 

Důkazem pro toto tvrzení je propad platební morálky například ve Španělsku nebo Portugalsku. Ve Španělsku klesá aktivita ve stavebním průmyslu, který byl klíčovým růstovým odvětvím a platební morálka tamních firem výrazně upadá. Coface zde zaznamenala 66% nárůst platebních selhání od ledna letošního roku.

Domino efektem bylo následně zasaženo také Portugalsko, které téměř třetinu celkového exportu směřuje do Španělska. "Pohledávky po splatnosti vzrostly dvojnásob od začátku roku," uvedla dnes společnost Coface.

Problémům čelí také Dánsko, které je zranitelnější než ostatní skandinávské země kvůli problémům ve stavebnictví a vysoké zadluženosti domácností.

V ČR se zatím platební morálka firem nezhoršuje a krize se země zatím nedotkla. "Česká ekonomika stojí na zdravých základech, takže zatím nepozorujeme podstatnější zhoršení platební morálky českých firem," uvedl ředitel Coface Czech Radek Laštovička. Podobně je na tom také Německo.

Krize se vyhýbá velkým rozvíjejícím se zemím, jako jsou Brazílii, Rusku, Indii a Číně, kde silná domácí poptávka a neexistence významnějších nerovnovážných faktorů podporuje výkonnost jejich ekonomik.

REKLAMA

Zdroj: ČTK, Patria

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *