Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Filmaři dostanou od státu 400 milionů, když zvolí Česko

Investice 14.10.2009 | 19:40 0 Komentářů

Vláda souhlasí s návrhem, který má do Česka vrátit ziskové filmové produkce

Praha – Zhruba 400 miliony korun ze státního rozpočtu by měl stát podpořit filmovou produkci v České republice. Počítá s tím návrh ministerstva kultury s názvem Program podpory filmového průmyslu, který dnes schválila vláda.
Podle návrhu, o němž online deník Aktuálně.cz informoval už minulý týden, by zahraniční i české filmové produkce mohly získat státní podporu ve výši 20 procent uznatelných nákladů. Těmi jsou takové náklady, které mají potenciál přinést následně státnímu rozpočtu příjmy přesahující tuto dotaci.
Při předpokládaném objemu filmové produkce v roce 2010 ve výši téměř pěti miliard korun by 20% podpora přišla státní rozpočet na miliardu korun. „Ne všichni zájemci by ale podporu skutečně získali. Nesplnili by například takzvaný kulturní test,“ říká Viktorie Plívová z ministerstva kultury. Aktualizovaný návrh proto na příští rok počítá jen s pobídkami ve výši 400 milionů korun, mimo jiné i kvůli momentálnímu stavu státního rozpočtu.
Po zavedení státní podpory by mělo údajně zájem filmovat v Česku 18 zahraničních společností, celkový objem jejich produkce v příštím roce je odhadován na 4,4 miliardy korun. Dalších 500 milionů korun tvoří produkce českých filmařů. Tyto údaje získalo ministerstvo kultury jako důvěrné informace od tuzemských společnosti, s nimiž by zahraniční filmaři spolupracovali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.