Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Fidelity International: Lidé chtějí změnu a jsou připraveni podstoupit riziko, které jim Trump přináší

Investice 09.11.2016 | 19:08 0 Komentářů

Vítězem voleb v USA se po bouřlivé a kontroverzní předvolební prezidentské kampani stal republikánský kandidát Donald Trump. Jaké to bude mít důsledky pro americkou i globální ekonomiku? Odborníci Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, komentují potenciální dopady na investory a popisují, kde vidí investiční příležitosti po výsledku voleb. 

Prezidentská předvolební kampaň v USA pro rok 2016 byla nepochybně nejkonfliktnější za hodně dlouhou dobu a navíc šlo o kampaň, jejíž výsledky byly výjimečně nejisté. Dle Fidelity International však bez ohledu na prvotní reakci trhů není pravděpodobné, že by výsledek amerických prezidentských voleb měl z dlouhodobého hlediska na chování trhů významný vliv. I přesto, že potenciální dopad výsledků na jednotlivá odvětví může být různý, je důležité zdůraznit, že výkonná moc prezidenta USA je pod značnou kontrolou. Exekutivní, legislativní a soudní moc jsou totiž ve Spojených státech odděleny. Všechny federální zákony musí před uvedením do života schválit Kongres. V důsledku toho platí, že i kdyby se Donald Trump rozhodl prosazovat extrémní politické postupy, bylo by vzhledem k legislativní struktuře USA těžké je zavést do praxe. Je proto důležité, aby investoři i nadále věnovali pozornost hlavním ekonomickým ukazatelům společnosti a aby se nenechali zaskočit rámusem a nestabilitou, které podobné události vytvářejí.

Vzhledem k tomu, že trh vycházel z očekávání, že vítězem voleb se stane Hilary Clintonová, je pravděpodobné, že Trumpovo vítězství povede zpočátku k určitému rozkolísání trhů. Angel Agudo, Portfolio Manager US Equities společnosti Fidelity International, k tomu uvádí: „Z fiskálního, monetárního, obchodního i legislativního hlediska je Donald Trump vnímán jako člověk, který může vnést do politiky dosud bezprecedentní nejistotu. To by mohlo zpočátku vést k růstu cen zlata a státních dluhopisů, které budou pokládány za bezpečné uložení peněz a budou profitovat z toho, že se investoři budou snažit vyhnout rizikům.“ V případě velkých fiskálních stimulů, repatriací a protekcionismu by pak mohlo dojít k posílení dolaru zejména vůči mexickému pesu a čínskému juanu. Donald Trump se totiž opakovaně negativně vymezil vůči obchodním smlouvám s Mexikem a Čínou.

Co se týče cen akcií, tak po počátečním rozkolísání by v krátkodobém a střednědobém výhledu mohly v důsledku snižování firemních daní zamířit vzhůru (pokud bude tento Trumpův předvolební slib realizován). Existuje zde však značné riziko s ohledem na nové trhy – Emerging Markets (EM). „Americký prezident má značný vliv na politiku, která se výrazně dotýká vztahů s EM, jako jsou obchodní tarify a bariéry, uzavření nové smlouvy NAFTA nebo vytváření měnových manipulátorů, což pozorně sleduje Čína nebo Korea,“ shrnuje výhled Nick Peters, Portfolio Manager Fidelity Multi Asset.

„Obchod mezi USA a Asií bude z dlouhodobého hlediska o něco méně pozitivní, ale i nadále zde jsou zajímavé příležitosti pro investování do asijských papírů s fixními výnosy. Asijské cenné papíry s pevnými výnosy nabízí velmi zajímavé výnosy upravené o riziko,“ myslí si Bryan Collins, Portfolio Manager Asian Fixed Income, Fidelity International.

Prognóza na rok 2017 však vypadá dle Fidelity International optimisticky – americká ekonomika zůstane v dobrém stavu a hospodářská situace by se měla postupně zlepšovat. Růst bude s největší pravděpodobností podporován silným trhem práce, vysokou spotřebou a pokračujícím oživením trhu s byty. Americké dluhopisy budou možná ze začátku předmětem zvýšených nákupů, které pak začnou klesat s ohledem na očekávané posílení dolaru vůči dalším hlavním měnám. Angel Agudo k tomu dodává: „Obecně existuje ve Spojených státech dostatek investičních příležitostí, ale nesmíme zapomínat, že se nacházíme v pokročilé fázi hospodářského cyklu a na makroúrovni jsou marže vysoké a ukazatele násobků nejsou nízké. V současném tržním prostředí je třeba zachovávat selektivní přístup.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.