CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

13. 07. 2022

0 komentářů

Fidelity International: Jsou připravené „ingredience“ pro cenově-mzdovou spirálu?

 

Budou po prudkém nárůstu inflace následovat mzdy? Analytici Fidelity International se domnívají, že ano.

Loading



 

Vyvolávání přízraku stagflace 70. let minulého století je již delší dobu oblíbené, jak mezi investory, tak mezi politickými ekonomy. Příběh – dobře známý i těm, kteří v tomto období nepracovali (nebo se dokonce nenarodili) – vypráví o přetahování se mezi prací a kapitálem, aby na sebe zaměstnanci nenaložili hlavní tíhu cenového šoku z ropy, což vyústilo v cenově-mzdovou spirálu.

Nedávný prudký nárůst inflace vyvolal obavy z něčeho podobného. Federální rezervní systém minulý měsíc reagoval zrychlením tempa zpřísňování úrokových sazeb, zatímco Evropská centrální banka naplánovala svou cestu zvyšování úrokových sazeb na svých dvou příštích měnově politických zasedáních. Bank of England také oznámila, že britské podniky očekávají v příštích 12 měsících průměrný růst mezd ve výši 5,1 %, přičemž růst výrobních cen by měl činit 6,1 %.

Graf: Očekávání růstu mezd v různých sektorech:

Mají centrální banky pravdu, když se obávají cenově mzdové spirály? Nejnovější měsíční průzkum mezi analytiky Fidelity International naznačuje, že je to docela dobře možné. Celkem 79 % analytiků společnosti Fidelity International uvedlo, že v příštích 12 měsících očekává růst mezd na hlavu ve společnostech, které pokrývají. A jak ukazuje graf, tato očekávání mají analytici pokrývající všechna odvětví ekonomiky. Tato zjištění představují přímý důkaz toho, co zřejmě vyděsilo centrální bankéře v uplynulých týdnech.

REKLAMA

Existují určité regionální rozdíly. Více než polovina analytiků zaměřených na Čínu očekává, že mzdy v jejich podnicích zůstanou přibližně stejné, zatímco analytici pokrývající Japonsko jsou rozděleni půl na půl, mezi „žádnou změnu“ a „mírné zvýšení“. Zajímavé také je, že když stejnou otázku dostali analytici v září, odvětvím s nejvyšším podílem očekávaného růstu mezd, byl sektor spotřebního zboží. Mírné zvýšení mezd sice zůstává konsenzuálním očekáváním analytiků pokrývajících tento sektor, ale nyní se propadl na konec žebříčku. To odpovídá tomu, že jsou indexy spotřebitelské důvěry v USA a ve Spojeném království na nejnižších úrovních v historii, ostatně předseda Fedu Powell minulý měsíc řekl Kongresu, že recese je „určitě možná“.

Může se tedy zdát, že motivy cenově-mzdové spirály jsou na místě, operace k jejímu zastavení jsou již také v plném proudu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Inflace v Česku 2020

Inflace klepe na dveře. Pustí ji ČNB dál?

Koronakrize prý představuje analogickou situaci, kterou byla stagflace 70. let. Na jedné straně stojí uvolněné měnové politiky a ekonomiky nadopované levnými úvěry, na straně druhé přicházejí fiskální stimuly a regulace. Vystrkuje inflace růžky?

Text: Radovan Novotný

28. 07. 2020

Koronavirus: kurz koruny a inflace

Česká koruna v době koronavirové. Máme čekat inflaci?

Co je větší nepřítel? Inflace, nebo koronavirus? Koronavirus, dojde-li ke stagflaci, inflační cíle půjdou k ledu. 11% roční inflace? Co není, může být. Bývaly doby, kdy byla jednociferná roční inflace vcelku tolerovatelným výsledkem hospodářské politiky. Teprve dvouciferný cenový růst vytvářel zásadnější znepokojení.

Text: Radovan Novotný

24. 03. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *