Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Fed se zůstává v holubičím rouchu, data to ale mohou změnit

Investice 25.02.2015 | 09:58 0 Komentářů

Řecko je zase o něco blíže čtyřměsíční překlenovací půjčce od oficiálních věřitelů a Fed stále nepředpokládá, že by zvednul úrokové sazby během pár následujících zasedání. To byly z včerejšího dne dva evidentně dobré vzkazy pro trhy s rizikovými aktivy a vlastně nejen pro ně, neboť po vystoupení šéfky Fedu v americkém Senátu posílily i ceny dluhopisů.

Ačkoliv na první pohled vše vypadá pozitivně, tak jak řecká sága, tak komunikace Fedu v sobě obsahují jistá rizika, která by neměla být podceněna. O co jde?

U Řecka je to jistá vágnost ve formulacích ohledně budoucích kroků vlády, kterou bohužel neodstranila ani po několikrát přepsaná žádost poslaná Eurogroup. Odhlédneme-li od faktu, že příslib boje s korupcí a daňovými úniky řeckou kasu nenaplní, tak již včera na adresu řecké žádosti zazněly kritické hlasy od prezidenta ECB Draghiho a šéfové MMF Lagardové. Řekové tedy zatím vyhráno nemají, ale to konec konců neměli nikdy během posledních pěti let.

Co se týká Fedu, tak Janet Yellenová si včera dala velký pozor na to, aby neřekla více než musela, čímž ovšem učinila budoucí kroky poněkud méně čitelné. Na jednu stranu sice trhu jasně sdělila, že dříve než Fed přikročí k uvažování o zvyšování úroků, musí změnit rétoriku (odstraní slovo “patient” ze svého komentáře ohledně utahování měnové politiky), avšak v momentě kdy se tak stane, bude zvýšení úroků posuzováno ze zasedání na zasedání (FOMC). Jinak řečeno politika Fedu bude více závislá na příchozích makrodatech, než na jízdním řádu používaném trhy dosud. V tomto ohledu bude tedy klíčové, jak Fed přepíše svoje hodnocení ekonomiky na svém březnovém zasedání.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.