Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Fed ponechal sazby beze změny

Americká centrální banka (Fed) rozhodla na zasedání svého měnového výboru o ponechání úrokových sazeb beze změny.

Základní úroková sazba, od které se odvíjí výše nákladů v celé ekonomice, tak zůstala na dvou procentech. Obavy z inflace však nadále přetrvávají. "Finanční trhy nadále zůstávají pod značným tlakem a na hospodářský růst bude v nejbližších čtvrtletích zřejmě nepříznivě působit i napjatá situace na úvěrových trzích, útlum na trhu bydlení a vysoké ceny energií," oznámil Fed.

Na jednání FOMC (Federální výbor pro operace na otevřeném trhu) hlasovalo jedenáct členů v poměru deseti ku jedné. Za zvýšení sazeb hlasoval pouze prezident Federální rezervní banky v Dallasu Richard Fischer. Komentář Fedu byl téměř totožný s tím z července, nemluví se v něm ale o snížení rizika ohrožení hospodářského růstu. Analytici vesměs očekávali zvýšení sazeb právě kvůli inflaci, momentálně je ale termín zvyšování prakticky neznámý.

"Jsem trochu překvapen. Zdá se, jako kdyby naznačovali, že ekonomika už má to nejhorší za sebou, nějak ale ignorují, že jsou zde zvláštní faktory, soubor opatření na podporu ekonomiky a oživení dolaru, což pomohlo," řekl analytik společnosti Federated Investors Joseph Balestrino, jehož citovala agentura Reuters.

Akcie na správu o úrokových sazbách reagovaly výrazným posílením, k čemuž dopomohla i vyšší, než očekávaná hodnota ISM indexu služeb.  

Zdroj: Patria, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.