Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

FED podle očekávání snížil sazby na 1 %

Americká centrální banka včera večer snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu.

Hlavním důvodem uvolnění měnové politiky je zmírnění dopadů finanční krize zabránění dlouhé recese. Podle Fedu došlo ke snížení tempa ekonomické aktivity kvůli poklesu spotřebitelských výdajů a také menším výdajům ze strany podniků. Snížil se i objem průmyslové výroby a je pravděpodobná i stagnace vývozu zboží a služeb. Tomu všemu nepomáhají ani nepříznivé podmínky na úvěrových trzích.

"Měnová opatření z poslední doby, včetně tohoto snížení sazeb, koordinované intervence centrálních bank, mimořádných kroků na podporu likvidity a oficiálních kroků na posílení finančních systémů by postupem času měly zlepšit podmínky na úvěrových trzích a zajistit návrat k mírnému hospodářskému růstu," sdělili ve svém prohlášení centrální bankéři.

Na druhé straně ale došlo k oslabení inflačních tlaků díky poklesu cen energií a jiných komodit a vývoj inflace by tak měl být v souladu s cenovou stabilitou.

Rozhodnutí o snížení sazeb bylo jednomyslné a společně se základní sazbou došlo ke snížení diskontní sazby o půl procenta na 1,25 %.

Americký dolar bezprostředně po zprávě mírně posílil, ale po pár minutách začal oslabovat a z hodnoty 1,285 oslabil k 1,325 EUR/USD

Zdroj: ČTK, Patria

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.