Úterý 28. září. Svátek má Václav.

FED: 18. prosinec může být klíčový

Investice 16.12.2013 | 15:54 0 Komentářů

Cena zlata zaznamenala v New Yorku za posledních 10 týdnů svůj největší propad, a to jako důsledek obav, že Federální rezervní systém sníží tempo vydávání státních dluhopisů (komentář Zlaťáky.cz).

Zlato reaguje rovněž na situaci kolem amerického rozpočtu, který je v současnosti plánován na 2 roky dopředu a právě dohoda o rozpočtu je nyní na dobré cestě, aby její konečná podoba prošla kongresem. Americké maloobchodní tržby v listopadu vzrostly o 0,7 procenta, to představuje největší nárůst od června. Údaje o vládních výdajích by měly být prezentovány dnes.

Dohoda o rozpočtu je dalším faktorem, který může hrát ve prospěch Federálního rezervního systému,  ve smyslu zužování měsíčního nákupního programu dluhopisů„, uvedl Jim Wyckoff, senior analytik společnosti Kitco Inc. Poslední optimistické ekonomické údaje USA tuto verzi potvrzují, Fed by  mohl reálně posunout svůj časový plán pro zužování QE programu o pár měsíců dopředu.

zlataky-kz-131216-01  

Zlaté futures klesly ve čtvrtek o 2,6 procenta a usadily se na hodnotě 1 224,90 dolarů za unci ve 13 hodin a 45 minut na Comex v New Yorku. Od 1.října 2013 se jedná o největší pokles.

Zdá se, že zlato má volnou cestu zpět na 1 220 dolarů za unci, a to v důsledku neustálého přesouvání  rozhodnutí Fedu„, uvedl Bjarne Schieldrop, komoditní analytik společnosti SEB AB. Při výhledu na příští rok nelze mít příliš medvědí sentiment, neboť úrokové sazby budou nadále rekordně nízké a QE program bude stále pokračovat, i když se bude postupně snižovat.

Pokles ceny zlata pomohl táhnout směrem dolů i cenu stříbra. „Současné nízké zisky v dolarech, které snižují přitažlivost komodit jako prostředku alternativní investice, ovlivňují drahé kovy jako celek“,   uvedl Adam Klopfenstein, senior stratég Archer Financial Services v Chicagu.

Stříbrné futures klesly v New Yorku o 4,4 procenta na 19,45 dolarů za unci, což představuje největší pokles od 31.října tohoto roku. Palládiové futures zaznamenaly pokles o 2,5 procenta na 720,25 dolarů za unci,  což je největší ztráta od 3.října . Platinové futures klesly o 1,5 procenta na 1 364,40 dolarů za unci.

zlataky-kz-131216-02  

V pondělí 16. prosince v 11 hodin 30 minut se zlato obchoduje na Londýnské burze za 1 229,9 dolarů za unci. Cena stříbra se pohybuje na úrovni 19,51 dolarů za unci.

Jan Žák, Zlaťáky.cz

Tagy FED zlato

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.