Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Extrémní zdražení v Lotyšsku s eurem nepřišlo

Makro 29.05.2014 | 16:12 0 Komentářů

V lednu letošního roku Lotyšsko přijalo euro s obavami z růstu cen, podle Lotyšského statistického úřadu však došlo pouze k mírnému růstu cen. Největší nárůst byl zaznamenán u služeb, například u kadeřníka zaplatili Lotyši v březnu o 7,4 procenta a v restauracích o 5,1 procenta oproti roku předchozímu. 

„Pro srovnání. V říjnu jsem platil u kadeřníka 7,1 eura, v únoru už osm eur. Pokoj v hotelu ve městě Ventspils mě v prosinci stál 33 eur, v únoru 53 eur. Za snídani v menze jsem dříve dal 2,8 eura, teď jsou to čtyři eura,“ uvádí Ivars Brīvers, lotyšský ekonom.

„Ačkoliv ceny oficiálně rostou jen mírně, naše kupní síla se viditelně zhoršila. Služby, které skutečně zdražují, mají totiž při výpočtu inflace jen malou váhu,“ dodal Brīvers.

V dubnu ale některé položky meziročně zlevnili. Nejvýraznější je pokles u kávy a čaje o 12,2 procenta a například o 8,5 procenta u vajec a u cukru o 5,7 procenta. Mezi zboží, které zdražilo, patří brambory, kde cena v dubnu vzrostla o 15,1 procenta a dále například sýry, které se prodražily o 8,2 procenta. 

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.