Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Exportéři se bojí, že ČR ztratí konkurenceschopnost

Investice 02.02.2018 | 10:13 0 Komentářů

Podle prognózy České národní banky by měla koruna do roka posílit vůči euro o necelá tři procenta. Začátkem příštího roku by mělo euro stát 24,60 korun.

Není to nějaká sázka na tržní vývoj, ale modelový výpočet, a realita se od něj bude pravděpodobně lišit,“ řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok s tím, že kurz očekávaný bankéři bude zároveň důležitým faktorem pro rozhodování.

Třetí čtvrtletí příštího roku je nejzazší období, pro které ČNB prognózu o vývoji kurzu představila. Pak by měla koruna posílit ještě o dalších deset haléřů.

Obdobné posílení by bylo dosti silné, na druhou stranu se před ukončením devizových intervencí valná část exportérů na jeden a až tři roky zajistila proti výkyvům kurzu, takže prozatím nejde o drama,“ říká šéf Asociace exportérů Jiří Grund.

Podle něj je pro český vývoz důležitá hranice 25 korun za euro, kterou by měla česká měna podle výhledu ČNB prorazit už v příštím čtvrtletí. „Nad 25 korun za euro se dá žít, pod touto hranicí už se projeví efekt klesající konkurenceschopnosti českého zboží,“ soudí Grund.

Zdroj: e15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.