Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Excelentní výkonnost hospodaření se státními prostředky pokračuje

Makro 01.09.2016 | 14:30 0 Komentářů

Státní rozpočet hospodařil ke konci srpna s nejvyšším přebytkem v historii, když dosáhl 81,2 mld. Kč. Oproti loňskému srpnu se tak jedná o zlepšení o 62,2 mld. Kč.

Zatímco státní rozpočet je pro letošní rok schválen se schodkem 70 mld. Kč, my očekáváme, že dosáhne zhruba poloviny. Ve světle dnešních čísel ale vidíme slušnou šanci na to, že schodek bude nakonec ještě nižší než námi předpokládaných 35 mld. Kč a může se přiblížit i vyrovnanému rozpočtovému hospodaření. Šance, že letošní rozpočet bude vyrovnaný či dokonce přebytkový, rozhodně není malá. I když jak ukazuje například zkušenost z loňského roku, státní úředníci budou mít tendenci ke konci roku výdaje zvyšovat. Ještě ke konci loňského listopadu činil schodek státního rozpočtu necelých 30 mld. Kč, o měsíc později to již bylo téměř 63 mld. Kč.
Na příjmové straně je lepší výsledek důsledkem zejména příznivého ekonomického vývoje. Rostoucí ekonomika znamená rostoucí základnu, ze které se daň vybírá. Navíc ekonomiku táhne spotřeba domácností, což je příznivé z pohledu výběru nejvýznamnější daně – daně z přidané hodnoty. Pozitivně při jejím výběru působí i nízká statistická základna loňského roku. Zdá se též, že se tuto daň daří díky přijatým krokům ze strany MF lépe vybírat. Na růstu daní z příjmu právnických osob se pozitivně podepisuje rekordní zaměstnanost a zrychlující růst mezd. Lepšímu výběru daně z příjmu právnických osob pak pomáhá růst ziskovosti českého korporátního sektoru.
Z významné části se ovšem na lepším výsledku hospodaření státního rozpočtu podílí nižší veřejné investice. To bylo patrné zejména v první polovině roku. Svůj čas si žádá příprava nových projektů financovaných z prostředků evropských fondů nového programového období, svou roli sehrává i problém s posudky o dopadu staveb na životní prostředí (EIA). Vláda na nejvýznamnější stavby vyjednala výjimku. Na číslech to ovšem bude vidět až se zpožděním několika měsíců.
JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.