Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Evropští politici se nedohodli na vyřešení řecké otázky – akciové trhy klopýtají

Investice 21.11.2012 | 12:05 0 Komentářů

Představitelé eurozóny konečně přiznali, že nedokázali nalézt žádné komplexní řešení řecké dluhové krize. MMF se údajně staví proti celé řadě otázek, které by posunuly jednání kupředu. Akciové trhy oslabily v reakci na zprávu, že se ministři financí eurozóny sejdou znovu 26. listopadu, aby se pokusili tuto dohodu o finanční pomoci dotáhnout do konce (komentář Alpari).

Celkově to jen zvyšuje globální nejistotu. Zjevné rozhodnutí odložit řešení této otázky na později budou globální trhy vnímat v nadcházející době negativně.

Signály přicházející z eurozóny ukazují na pokus dát dohromady skutečně komplexní řešení řeckého problému, které by se neomezovalo pouze na poskytnutí potřebných finančních prostředků a na ponechání dalších kroků na řecké vládě. Již dříve přicházející signály naznačovaly, že se ministři snažili zavést řadu dalších opatření, která by pomohla řecké ekonomice v zotavení a zároveň by také poskytla dostatek pojistek věřitelům. Jedním z návrhů bylo, aby eurozóna ratifikovala plán umožňující řecké vládě zpětně odkoupit dluh od soukromých investorů se slevou 0,25 eura na 1 euro. V případě takového plánu by soukromí investoři museli odepsat další část z jejich již tak omezených pohledávek, přičemž věřitelské země eurozóny by žádné dluhy odepisovat nemusely.

James Hughes, Chief Market Analyst v Alpari

Tagy EU MMF Řecko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.