Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Evropský trh primárních emisí začíná vykazovat známky oživení

Od července do září 2009 přišlo na evropské trhy 44 nových emisí akcií v celkové hodnotě 1,799 miliardy eur vyplývá ze studie IPO Watch společnosti PwC. Lídrem v počtu nových IPO zůstává stále Londýn. Pražská burza opět bez bodu.

Podle studie IPO Watch, jejímž vydavatelem je společnost PricewaterhouseCoopers, evropský trh primárních emisí (IPO) začíná po několika pochmurných čtvrtletích vykazovat známky oživení. Od července do září 2009 přišlo na zdejší trhy 44 nových emisí akcií v celkové hodnotě 1,799 miliardy eur, což je v porovnání s předchozím čtvrtletím o 16 více. Pro srovnání, ve třetím čtvrtletí 2008 se na evropských trzích uskutečnilo 69 IPO s celkovou hodnotou 1,606 miliardy eur.

„Soudě podle aktivity v uplynulém čtvrtletí a podle rozhovorů s našimi klienty, věříme, že je zde opatrný optimismus oživení IPO trhu. Při pohledu do budoucna je obtížné dělat pevné odhady v nadále křehkém ekonomickém prostředí. Ale se zlepšující se náladou investorů, s obtížnějším získáváním finančních prostředků od bank a s omezeným přísunem společností z portfolií private equity zvažujících výstup formou IPO stále věříme ve výrazný nárůst aktivity v oblasti IPO v prvním pololetí 2010,“ hodnotí situaci na trhu IPO Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy, PricewaterhouseCoopers Audit.

Shrnutí dalších důležitých výsledků IPO Watch Europe Survey 3Q 2009:

–       Londýn zůstává v Evropě z hlediska hodnoty vedoucím trhem IPO. Ve třetím čtvrtletí 2009 se zde uskutečnilo 5 primárních emisí s celkovou hodnotou 873 milionů eur. Pro srovnání, za stejné období roku 2008 v Londýně celkem proběhlo 19 IPO o celkové hodnotě 945 milionů eur.

–       Lucemburk obsadil druhé místo podle celkového objemu emisí. Celkem 7 IPO vyneslo dohromady 817 milionů eur. Oproti stejnému období roku 2008 došlo k nárůstu jak v objemu, tak v počtu emisí.

–       Trh NYSE Euronext se stal ve třetím čtvrtletí 2009 lídrem podle počtu primárních emisí. Celkem 14 IPO však vyneslo méně než 1 milion eur, oproti 20 IPO v souhrnné výši 260 milionu eur ve třetím čtvrtletí 2008.

–       Pražská burza , stejně jako její matka ve Vídni, vykázaly z hlediska IPO nulovou aktivitu.

Největší evropskou primární emisí byl ve třetím čtvrtletí 2009 vstup ruské energetické společnosti RusHydro na hlavní londýnský trh (424 mil. eur), za ní se pak umístila nabídka globálních depozitních certifikátů (GDR) indického ocelářského gigantu Tata Steal, které umístila na londýnském trhu PSM (355 mil. eur), a třetí v pořadí je nabídka GDR tchajwanské pojišťovací společnosti Shin Kong Financial Holding na lucemburském trhu EuroMTF (266 mil. eur).

Zdroj: Tisková zpráva PricewaterhouseCoopers

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.