Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

Evropské akciové trhy končí týden v zisku

Investice 13.04.2018 | 16:55 0 Komentářů

Evropský akciový index Stoxx 600 v odpoledních hodinách roste o zhruba čtvrt procenta. Náladu investorů povzbudily zprávy o jednáních mezi Spojenými státy a Čínou ohledně vzájemné obchodní politiky a také možné znovupřipojení USA k transpacifickým obchodním dohodám.

Z těchto informací benefitují akcie těžařů a zpracovatelů komodit, které přidávají zhruba půl procenta. Nejziskovějším sektorem jsou však realitní developeři s růstem okolo 0,8 %. Naproti tomu v červeném se nacházejí energetické či farmaceutické tituly (-0,4 %, respektive -0,2 %). Za celý týden míří index k ziskům okolo 1,4 %.

Americký akciový trh otevřel růstem, nicméně o zisky poměrně rychle přišel a aktuálně index S&P 500 ztrácí 0,2 %. Překvapením je, že finanční sektor je vůbec nejhorším odvětvím (-1,0 %), přestože hospodářské výsledky za první kvartál bankovních domů JPMorgan a Citigroup překonaly očekávání.

Pomohly jim k tomu především výnosy v rámci investičního bankovnictví díky zvýšené volatilitě na trzích v prvních měsících letošního roku. Pokud se index udrží na stávajících úrovních, polepší si v celém týdnu o zhruba 2,0 %.

Pražský parket uzavřel se ziskem 0,2 %, přestože na trhu převažovaly akcie, které dnes uzavřely v mínusu. Hlavním tahounem byly akcie ČEZ (+2,1 %), které pozitivně ovlivnily rostoucí ceny elektřiny i v kontextu vyšších cen emisních povolenek. Dařilo se i tuzemským bankám.

Moneta i Komerční si shodně připsaly 0,5 %. Absolutním vítězem se stala mediální skupina CME (+2,5 %), když se investorům vrátila chuť do akcií opět investovat. Naproti tomu největším propadákem se staly akcie Erste (-1,3 %). Více jak jedno procento ztratila i Fortuna a Kofola. Za celý týden si index polepšil o půl procenta.

MIROSLAV FRAYER
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.