Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Evropská unie rozhodla o navýšení krizového fondu na 50 miliard eur

Banky Luboš Svačina 20.03.2009 | 15:13 0 Komentářů

Zástupci členských zemí EU na dnešním summitu rozhodli o navýšení fondu pro ohrožené ekonomiky o dalších 25 miliard eur.

Prostředky fondu jsou určeny zemím mimo eurozónu, které se potýkají s ekonomickou krizí. Dalších 75 miliard eur (téměř dva biliony Kč) získá na stejné účely a z prostředků EU Mezinárodní měnový fond. Z fondu zatím čerpalo Maďarsko 6,5 miliardy eur a Lotyšsko 3,1 miliardy eur. Třetí zemí, která zažádala o finanční pomoc se včera stalo Rumunsku, když premiér země zhodnotil potřeby ekonomiky na 20 miliard eur.

Ministr financí Miroslav Kalousek ale uvedl, že země této pomoci nevyužije. "Česká republika není v situaci, kdy by potřebovala či chtěla žádat o mezinárodní pomoc. Naopak sama bilaterální pomoc poskytla," sdělil iDNES.cz Kalousek.

Na pomoc zemím v krizi tak půjde přes sto miliard eur. Dnešní nabídka bohatších členských zemí EU by měla utlumit tlaky, které vyvolalo veto návrhu širší pomoci východoevropským ekonomikám, které 1. března poslalo akciové trhy regionu na jejich více než pětiletá minima. Z tohoto důvodu se také premiér ČR vyslovil proti konkrétnímu regionálnímu vymezení schválené pomoci. 

"Premiér Mirek Topolánek, který jednání vedl, přitom ještě před včerejším zahájením summitu označil další stimulační balíčky za zhoubné. Odsoudil jakoukoliv pomoc, která by směřovala speciálně například do střední či východní Evropy," komentuje aktuální dění iDnes.cz.

Zdroj: Patria Online, iDnes.cz, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.