Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Evropská krize: o výsledku rozhodnou ti, kteří nejvíce riskovali

Výsledky stress testů, které provedl Evropský bankovní úřad (EBA) a které byly zveřejněny 8.prosince, ukázaly, že všechny evropské banky potřebují na základě rizikově vážených aktiv doplnit další kapitál (komentář Saxo Bank).

Během roku 2011 se částka, která podle odhadů evropským bankám chybí, zvýšila z 26 mld. eur na 115 mld. eur, tedy více než čtyřnásobně! Pokud však problém nebude vyřešen, bude jen úměrně růst. Mnoho analytiků vidí možné řešení v rozsáhlém procesu oddlužení evropských bank. To musí proběhnou řádně tak,  aby 1) nebyly ohroženy zranitelné evropské ekonomiky a 2) aby se problém nerozšířil mezi “zdravé” banky.

Vzhledem k současnému stavu evropských bank mnoho analytiků argumentuje, že jsme blízko proticyklickému dopadu nových kapitálových požadavků na růst půjček. Ve statečnosti může dojít k tomu, že banky, aby splnily závazky režimu Basel 2.5-3, budou muset omezit půjčky i vůči profitabilním zákazníkům. V krátkém horizontu jsou tak ohroženy například malé a střední podniky. V delším horizontu pak i pro domácnosti se silným cash flow a rozvahou bude stále těžší získat úvěr. Výsledkem bude, že banky budou v dalších letech vydělávat méně peněz. A bankou, která má opravdu problém, je Santander, u kterého odhady hovoří o cca 200 mld. eur úvěrové angažovanosti v aktivech jako je půda a developerské projekty, které negenerují hotovost a které jsou díky současné ekonomické situaci neprodejné.

Tomas Berggren, akciový analytik Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.