Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Evropská komise představila plán, jak čelit tvrdému brexitu

Investice 19.12.2018 | 15:08 0 Komentářů

Evropská komise představila několik právních návrhů, kterými chce připravit Evropskou unii na „tvrdý brexit.“ V některých případech však jednostranná dočasná opatření ovšem předpokládají reciprocitu ze strany Londýna, upravují pro měsíce po 29. březnu 2019 oblasti jako jsou finanční služby, letecká či automobilová doprava nebo závazky související s ochranou klimatu.

Tyto kroky nebudou – a nemohou – odstraňovat celkový dopad scénáře ‚tvrdého brexitu‚, nijak nenahradí nedostatek přípravy ostatních zainteresovaných stran ani nejsou odrazem výhod plného členství v EU či podmínek přechodného období tak, jak je definováno v (připravené) dohodě o vystoupení,“ uvedla jeden z členů komise.

Evropská komise členské státy a europarlament vyzvala, aby návrhy schválily rychle. Umožní tak jejich platnost ještě před datem brexitu. Jeden z návrhů je umožnit v případě mimosmluvního brexitu až do konce příštího roku britským přepravcům vozit zboží do zemí Evropské unie.

Komise mimo jiné členským zemím doporučila, aby v případě tvrdého britského odchodu zajistili, že britští občané žijící u nich ve chvíli brexitu budou moci na jejich území nadále pobývat legálně. Jistotu by měly také zajistit například ohledně jejich penzí či zdravotního pojištění.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.