Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Evropská banka nechala základní úrok na rekordním minimu

Investice 08.05.2014 | 16:20 0 Komentářů

Úroková sazba se stále nachází pod stanovenou hranicí cenové stability.

Evropská banka nechala základní úrok na rekordním minimu

Brusel – Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,25 procenta.

Její šéf Mario Draghi však naznačil, že ECB by mohla přikročit k novým opatřením na podporu ekonomiky v červnu, kdy dostane k dispozici aktualizované hospodářské prognózy.

Draghi uvedl, že ekonomika eurozóny pokračuje v mírném oživování a cenové tlaky zůstávají slabé. ECB zatím odolává naléhání, aby dalším uvolněním měnové politiky zasáhla proti nízké inflaci a silnějšímu kurzu eura.

Výzvy k novým opatřením přišly například od Mezinárodního měnového fondu, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a od některých francouzských politiků.

Draghi také varoval, že neustálé výzvy různých organizací a politiků k novým krokům ECB by mohly podkopat důvěryhodnost této banky. „Během posledních několika dnů jsme obdrželi spoustu rad od politiků a institucí,“ uvedl.

„Za tyto rady samozřejmě děkujeme. Podle smlouvy jsme však nezávislou institucí, takže by si lidé měli uvědomit, že pokud by to bylo pokládáno za ohrožení naší nezávislosti, mohlo by to způsobit dlouhodobou újmu naší důvěryhodnosti,“ dodal.

Meziroční míra inflace v eurozóně v dubnu vzrostla na 0,7 procenta z březnových 0,5 procenta. Nadále se však nachází hluboko pod dvouprocentní hranicí stanovenou ECB jako strop cenové stability. Již déle než půl roku se navíc drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou šéf Draghi označuje za nebezpečnou zónu.

Evropská komise tento týden předpověděla, že hrubý domácí produkt eurozóny v letošním roce stoupne o 1,2 procenta.

V příštím roce pak počítá se zrychlením hospodářského růstu na 1,7 procenta. Draghi dal již dříve najevo, že ECB je připravena k novým opatření v případě, že se hospodářské vyhlídky eurozóny zhorší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.