CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

23. 01. 2008

0 komentářů

Evropa ohlašuje zelenou revoluci

 


 

„Budoucnost kontinentu je ve schopnosti dosáhnout technologického průlomu. Hrajeme o to, jestli budeme i nadále relativně důležitou a blahobytnou částí světa, nebo se co do významu propadneme někam na úroveň Malawi,“ vykládá na ministerstvu zahraničí český velvyslanec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška.

Je čtvrtek, před několika hodinami skončila přechodná ropná krize mezi Ruskem a Běloruskem, kvůli níž vyschl na několik dní ropovod Družba, ale český energetický diplomat Bartuška si šťastným rozuzlením ještě není vůbec jistý.

„Neznáme skutečné cíle Putina a Lukašenka, nevíme, co si opravdu dohodli. Dokud to nebudeme vědět, krize je pouze přerušená.“

Dole v centru města v tu samou chvíli parkuje před ministerstvem průmyslu auto ruského velvyslance. Představitel země hlavního dodavatele ropy a plynu do Česka má místním politikům co vysvětlovat.

Nervozita v souvislosti s odstávkou ropovodu Družba, která postihla minulý týden kromě Česka také Slovensko, Maďarsko, Polsko a Německo, výmluvně prosytila atmosféru předem ohlášeného zveřejnění celé nové baterie návrhů Evropské komise.

REKLAMA

Materiály, které popisují novou energetickou politiku kontinentu, byly veřejnosti představeny ve velkém bruselském stylu a předseda Evropské komise Barroso je neváhal nazvat počátkem „postindustriální revoluce“…

Celý článek najdete v týdeníku Respekt

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.