Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Eurozónu čeká další krizová porada k výši řeckého dluhu

Investice 10.07.2011 | 14:59 0 Komentářů

Prezident EU Herman Van Rompuy svolal krizové setkání finančníků

Brusel – Ministři financí eurozóny se v pondělí pokusí nalézt možnost, jak zmenšit obrovský státní dluh Řecka, který dosahuje 350 miliard eur (zhruba 8,5 bilionu Kč). Zatímco poslední dva týdny se jednání o bankrotující zemi věnovala zejména případnému zapojení soukromých investorů do nového záchranného programu, nyní politici hledají způsob, jak snížit zadlužení, bez čehož Řecko nebude schopné se finančně postavit na vlastní nohy.
Na bezvýchodnou situaci Řecka upozornil v pátek i Mezinárodní měnový fond (MMF), když schválil uvolnění další části z loni schváleného záchranného úvěru. Podle šéfky fondu Christine Lagardeové nemají Řekové žádnou možnost udělat chybu a budou nadále závislí na podpoře mezinárodního společenství.
Ke smůle Řecka však mezi členskými státy eurozóny existují velké rozpory a nejsou schopny se shodnout, jak současnou situaci řešit. Diplomaté tak očekávají, že rozhovory o novém záchranném programu, jehož výše nepochybně přesáhne 100 miliard eur, potrvají přinejmenším do září.
Do té doby ovšem přetrvá velké riziko, že se dluhová krize rozšíří i do dalších zemí. To nyní pociťuje zejména Itálie, která musí kvůli rostoucí nedůvěře na finančních trzích vydávat rekordní částky na obsluhu státního dluhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.