Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Eurozóna stagnuje, zbytek členských zemí roste o 0,1 %

Investice 07.04.2010 | 17:35 0 Komentářů

Optimismus, který v EU panoval na začátku roku, byl možná předčasný

Brusel – Revidované statistiky o vývoji hospodářství v Evropské unii přinesly špatné zprávy. Růst eurozóny se zastavil a zbylé členské země Evropské unie rostou o pouhou desetinu procenta.
Vyplývá to z revidovaných ekonomických statistik Eurostatu. Revidovaných proto, že původní  prognózy Evropského statistického úřadu hovořily o růstu i zvnitř měnové unie.
Co se týče celé Evropské unie, jsou průměrná čísla lepší, ale pořád jde ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o horší výsledek. Ve srovnání s rokem 2008 si  si sedmadvacítka jako celek dokonce ještě pohoršila. Závěr uplynulého roku byl z hlediska HDP Evropské unie o 2,3 procenta horší, než poslední tři měsíce roku 2008.
Ještě není důvod k plesání
Poté, co se šestnáctka zemí platících eurem pomalu vymanila z recese a začalo se zdát, že se vrací k růstu, přichází další varování, že ještě nemusí být vyhráno. Nepříliš příznivě hovoří i další makroekonomické ukazatele. Vývoz ve čtvrtém čtvrtletí poklesl oproti předešlým třem měsícům o jeden procentní bod na 1,9 procenta, zatímco dovoz vzrostl o 1,3 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.