Sobota 20. dubna. Svátek má Marcela.

Eurozóna roste, ale nezrychluje

Investice 22.04.2016 | 11:23 0 Komentářů

I v dubnu mezi podnikateli v eurozóně kvete spíše dobrá jarní nálada. Index podnikatelské nálady PMI zůstal bez výraznějších změn na 53,1 bodu, průmysl kosmeticky poklesl (na 51,5), zatímco nálada v sektoru služeb se lehce vylepšila. Index PMI ukazuje na růst ekonomiky v prvním a druhém kvartále okolo 1,6%, tedy lehce nad očekáváním trhů, ale na mírné zpomalení v průběhu druhého kvartálu. Takové zprávy pravděpodobně nebudou stačit euru k tomu, aby se na frontě s dolarem vrátilo do ofenzivy. 

PMI sice našly pevnou půdu pod nohama, ale zůstávají pod průměry z druhé poloviny roku 2015. To platí i při pohledu do struktury podnikatelských nálad. Jak nové objednávky tak průmysl v dubnu lehce vzrostly, ale jsou níž ne na konci roku 2015.

Ekonomika eurozóny tak podle PMI roste, ale nezrychluje…maopak pravděpodobně v průběhu prvního pololetí lehce zvolní své tempo. Na druhou stranu tvrdá data především z průmyslu zatím vyznívají dobře a ukazují, že eurozóně se pro tuto chvíli daří odclonit řadu externích rizik. Dobrou zprávou také je, že se snižují rozdíly v dynamice průmyslu mezi největšími ekonomikami eurozóny – Německem, Francií a Itálií.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.