Pátek 14. prosince. Svátek má Lýdie.

Eurozóna pokračuje v zapřahávání povozu před koně

Třináctá vrcholná schůzka EU za posledních 21 měsíců na téma evropských dluhů se nakonec neukázala být tak neproduktivní jak se všeobecně předpokládalo. (Komentář ČSOB)

Kromě toho, že zde dostali Italové důrazně na srozuměnou, že musí pokračovat ve fiskální konsolidaci, a francouzský premiér se pohádal s britským protějškem, se Unie shodla na tom, že banky v eurozóně musí navýšit výrazně kapitál. Mělo by se jednat o 108 miliard eur, které by banky měly sehnat do šesti až devíti měsíců. Těžko říci, zdali je tento požadavek oprávněný či nikoliv, neboť lídři měnové unie se stále nedohodli na tom, jak velká část řeckého vládního dluhu bude odepsána (spekuluje se o 50-60 %). Dokud Unie nevyřkne toto číslo, stále půjde jen o zapřahání povozu před koně, kdy banky mají navyšovat kapitál kvůli potenciálním ztrátám vyplývajícím z bankrotu jehož rozsah zatím není znám.


A jak asi bude vypadat tento týden?
Základní tón bude udávat opět eurozóna, když trhy budou upírat své naděje ke středečnímu summitu č. 2, který by měl odpovědět na otázky, jež zůstaly v neděli bez odpovědi (především půjde o dohodu o odpisu řeckého vládního dluhu). Výsledky summitu pak možná zcela zastíní jak pokračující výsledkovou sezónu u firemních zisků, tak např. výsledek amerického HDP za třetí kvartál. Z již zveřejněných dat z uplynulého třetího kvartálu (maloobchodní tržby, investice a zahraniční obchod) se dá přitom usuzovat, že růst americké ekonomiky nebyl vůbec špatný a pravděpodobně se blížil k hodnotě 2,5 %. Nicméně, jak již bylo řečeno výše – sebelepší makroekonomické překvapení bude snadno zastíněno eventuální další nedohodou uvnitř eurozóny.

Jan Čermák, analytik ČSOB
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.