Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Eurodolar překonal hladinu 1,36 a dostal se na osmiměsíční maxima

Investice 03.10.2013 | 08:57 0 Komentářů

Tisková konference po zasedání Evropské centrální banky (ECB) byla živou vodou pro společnou evropskou měnu. Euro vystoupalo na páru s dolarem o 100 pips až na hladinu 1,3606 a bylo tak nejsilnější od 4. února. Dalších více než 100 pips mu chybí k tomu, aby se pár dostal na dvouletá maxima (komentář XTB).

ECB ponechala úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 %. Guvernér Mario Draghi na tiskové konferenci nezmínil žádné znepokojení nad sílící měnou, ani nepředstavil žádný program úvěrů bankám, o kterém se v posledních dnech mohutně spekulovalo.

Guvernér sice zmínil slabé a křehké oživení v Evropě, těmto komentářům však už trhy přivykly. Problémem pro ECB není očividně ani index spotřebitelských cen, který v září rostl pouze o 1,1 %, tedy nejpomaleji za poslední tři roky.

Graf: Vývoj měnového páru EUR/USD v posledních dvou dnech (M30)

xtb-eurusd-136

Euro tak dostalo solidní růstový impuls. Má také podporu velkých spekulantů, kteří vyhnali podle pátečních dat COT reportu sázky na růst společné měny nejvýše od května 2011.

Zároveň napjatá politická situace ve Spojených státech okořeněná blížícím se dluhovým stropem by mohla růtový apetit amerického dolaru nadále tlumit. Euro tak má po dnešním jestřábím komentáři další potenciál k posílení, a to i přes poslední růstový spurt.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.