Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Euro v Česku? To dříve zlevní na 25 korun, tvrdí analytik

Investice 16.01.2015 | 14:43 0 Komentářů

Online rozhovor: Kdy se zastaví kolísání koruny a na jakém kurzu se ustálí? Jak se projeví uvolnění švýcarského franku? Čtenářům odpovídal analytik Miroslav Novák.

Euro v Česku? To dříve zlevní na 25 korun, tvrdí analytik

Online rozhovor – Pokud si domácnosti budou pořizovat eura či dolary, měly by to raději udělat dříve než později. „Obě měny bych nakoupil již nyní,“ vzkázal v on-line chatu čtenářům Aktuálně.cz analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Osobně čekám na to, až budu moci koupit euro pod 28 korun,“ říká.

Mírné posílení koruny je podle něj jen dočasné a v následujících týdnech či měsících bude pravděpodobnější kurz mezi 28,50 až 29 korunami za euro. Že by euro dlouhodobě stálo přes třicet korun, už ale podle něj nehrozí.

Názor, že je nynější kolísání koruny „něčí“ záměr, jak dostat Česko rychleji do eurozóny, Novák odmítá. „Pokud se podívám na složení bankovní rady ČNB, tak šest ze sedmi členů bylo jmenováno Václavem Klausem a téměř neznám většího odpůrce eura než bývalého pana prezidenta,“ připomíná s tím, že těchto šest členů (výjimkou je Jiří Rusnok, kterého jmenoval už Miloš Zeman, pozn. red.) jsou také spíš euroskeptici.

Podle analytika proto pro následující roky platí, že spíše euro zlevní opět na 25 korun, než že budou Češi platit společnou evropskou měnou. „Ale budeme si na to ještě muset chvíli počkat, dříve než v roce 2017 to nebude,“ zdůrazňuje k první variantě.

Švýcarský frank by měl na rozdíl od eura či dolaru zlevnit již v řádu několika týdnů – takže se s výměnou peněz vyplatí počkat. Tamní měna zdražila poté, co ji švýcarská centrální banka ve čtvrtek nečekaně oslabila, z 23,5 Kč na 27 Kč za frank.

V Česku podle Nováka podobně razantní konec intervenčního režimu nejspíš nepřijde. „Je velmi pravděpodobné, že to ČNB bude dopředu signalizovat a i poté bude na devizovém trhu aktivní tak, aby koruna výrazněji neposílila,“ uvádí analytik s tím, že k uvolnění dojde nejdříve v roce 2017.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.