Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Euro se dál propadá, vůči dolaru je nejslabší za dvanáct let

Investice 10.03.2015 | 11:09 0 Komentářů

Za poklesem kurzu jednotné evropské měny stojí uvolňování měnové politiky v eurozóně a také obavy ohledně Řecka.

Euro se dál propadá, vůči dolaru je nejslabší za dvanáct let

Londýn – Euro se dnes vůči americkému dolaru poprvé za téměř 12 let propadlo pod 1,08 USD. Za poklesem kurzu jednotné evropské měny stojí uvolňování měnové politiky v eurozóně a také obavy ohledně Řecka. Některé velké banky předpokládají, že kurz eura k dolaru by se už v příštím roce mohl vyrovnat, a tedy činit jedna k jedné.

Evropská centrální banka (ECB) v pondělí zahájila program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci. V rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky bude ECB do ekonomiky eurozóny měsíčně pumpovat asi 60 miliard eur (1,6 bilionu korun).

Euro dnes oslabilo až na 1,073 USD. „Sestupný trend u eura pokračuje a vypadá to, že bude velmi těžké ho zastavit,“ řekl agentuře Reuters analytik Ian Stannard z banky Morgan Stanley. „ECB zahájila kvantitativní uvolňování, což snižuje výnosy u dluhopisů,“ dodal.

Na trh se navíc začínají vracet obavy ohledně silně zadluženého Řecka. To se v únoru dohodlo na prodloužení mezinárodního záchranného programu, poskytnutí zbývajících peněz z programu ale věřitelé podmiňují reformami, o jejichž konkrétní podobě začnou s Aténami jednat ve středu.

„Řecko představuje divokou kartu,“ uvedl Stannard. „Trh zřejmě vychází z předpokladu, že prodloužení (záchranného programu) přinese na určitou dobu úlevu, zdá se však, že jednání nejsou hladká,“ dodal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.