CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

22. 12. 2011

0 komentářů

EUR se po včerejším sprintu nahoru vrací do pásma

 


 

Růst za Q2 byl revidován dolů z 1,5 % na 1,1 %. Na lepším výsledku se významnou měrou podílelo mistrovství světa v rugby. Odhlédneme-li ale od tohoto vlivu, zbytek ekonomiky i nadále vykazuje jistou houževnatost. NZD zaznamenal mírný růst, rychle se ale vrátil na úrovně před zveřejněním zmiňovaných údajů.

Japonské trhy budou zítra zavřené, a tak dnes v Asii byla malá motivace zapojit se do obchodování a měny se po zbytek seance pohybovaly v úzkých pásmech.

Počáteční reakce na včerejší nad očekávání velký zájem o tříleté půjčky poskytované Evropskou centrální bankou vyhnala EURUSD těsně pod úroveň 1,32. Na tyto půjčky bylo vyčleněno 489 mld. EUR a zájem o ně projevilo 523 bank. Zvýšení španělských a italských spreadů, nepotvrzené spekulace o snížení francouzského ratingu a skutečné snížení ratingu Maďarska ze strany agentury S&P však následně způsobily, že jednotná měna ze svých pozic zase rychle ustoupila, přičemž významnou roli v urychlení poklesu až k 1,3025 sehrála klesající likvidita.

Zápis ze zasedání Bank of England nepřinesl nic nového. Centrální banka jednomyslně rozhodla o zachování současných sazeb a beze změny zůstal i celkový objem prostředků určených na kvantitativní uvolňování, i když se někteří členové bankovní rady domnívají, že vzhledem ke zhoršujícímu se hospodářskému výhledu bude možná zapotřebí rozsah QE dále rozšířit.

Pokud jde o makrodata, velmi dobré kanadské maloobchodní tržby zůstaly bez povšimnutí, velmi slušného výsledku dosáhl také prodej stávajících domů v USA, když vzrostl meziměsíčně o +4,0 % (oproti očekávaným +2,2 %), i když předchozí meziroční údaj byl revidován směrem dolů. Wall Street zaznamenal smíšené obchodování, když DJIA nakonec uzavíral o 0,03 % výše, S&P posílil o 0,19 % a Nasdaq klesl o 0,99 %. Zde byl hlavní brzdou Oracle.

REKLAMA

Během dneška očekáváme v Evropě zveřejnění švédského indexu cen výrobců, míry nezaměstnanosti v Norsku a konečného údaje o britském HDP za 3. čtvrtletí. Rušnou americkou seanci odstartuje index aktivity chicagského Fedu, po němž budou následovat třetí odhad HDP za 3. čtvrtletí, týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index spotřebitelské důvěry společnosti Bloomberg a indexy ekonomických očekávání.

Obchodování zakončí index spotřebitelské důvěry Univerzity Michigan za prosinec, předstihové ukazatele za listopad a říjnový index cen domů.

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Česká vláda termín přijetí eura nestanoví. Měli bychom jít cestou Chorvatska?

Vláda přijala společné doporučení Ministerstva financí a České národní banky zatím nestanovit datum přijetí eura. Rozhodnutí je založeno na zjištěních obsažených v dokumentu „Vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou“. V podmínkách dozvuků pandemie covid-19 a důsledků vojenské invaze na Ukrajinu nebude […]

Text: Filip Kučera

30. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *