Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

EU platí italskou mafii či Coca-Colu, píšou uznávané FT

Investice 30.11.2010 | 13:23 0 Komentářů

Z fondů určených na rozvoj regionů EU se daří čerpat jen deset procent, zjistil list FT.

Brusel – Miliardy eur, které mají podpořit rozvoj v zaostalých regionech Evropské unie, zatím většinou leží ladem. Na vině jsou převážně dopady hospodářské krize, které řadě zemí znemožňují takzvané kofinancování. Z celkové částky 347 miliard eur (asi 8,6 bilionu Kč), která je vyčleněna na různé rozvojové projekty a může být čerpána až do roku 2013, je tak za více než polovinu trvání programu využito jen asi deset procent. Píše to ekonomický list Financial Times (FT).
Brusel platil italskou mafii
Noviny se odvolávají na interní dokumenty Evropské komise. Z jiných evropských statistik zase vyplývá, že v předchozích dvou sedmiletých programech bylo ze strukturálních fondů vyplaceno omylem v přepočtu asi 8,4 miliardy dolarů. Z této částky se zatím asi 75 procent čerpaných prostředků už ale vrátilo zpět. Přitom však existuje podezření, že desítky milionů eur nezákonně čerpal také organizovaný zločin, včetně italské mafie.

Program rozvoje zaostalých oblastí EU komise financuje z Fondu soudržnosti, Evropského sociálního fondu a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Právě tyto fondy mají na léta 2007 až 2013 k dispozici 347 miliard eur.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.