Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Éru elektroaut u nás na jaře odstartují ČEZ a Peugeot

Investice 25.08.2010 | 00:01 0 Komentářů

Pilotní projekt odstartuje v Praze a ve Vrchlabí a potrvá dva roky

Praha a Vrchlabí. To budou dvě místa, kde společnost ČEZ zahájí pilotní projekty pro provoz elektromobilů v Česku. „V září začne výběrové řízení na dodavatele dobíjecích stanic a pak se začne s jejich instalací,“ říká Tomáš Chmelík z ČEZu, který má tyto projekty na starosti. Současně by se v Česku měly objevit první Peugeoty iOn, které budou tyto stanice využívat. 
Podle Chmelíka budou instalovány jak pomalé dobíjecí stanice, tak i ty, které dokáží vůz nabít na 80 procent kapacity baterií za několik desítek minut. „To už se pomalu blíží době, jakou stráví člověk s vozem s běžným spalovacím motorem u současné čerpací stanice,“ říká.
Kolik přesně dobíjecích stanic, jak výkonných a v  kterých lokalitách budou umístěny, zatím nebylo rozhodnuto. „Ve Vrchlabí se počítá s maximálně desítkou dobíjecích stanic, v Praze jich postupně bude několik set,“ sdělil Chmelík. V současné době se cena jedné stanice pro pomalé dobíjení pohybuje v řádech několika desítek tisíc Kč až 100 000 Kč, stanice pro rychlé dobíjení vyjde na částku 0,5 až 1 milion korun.
Zatím paušál, později přesné účty
V Praze by se měly dobíjecí stanice objevit u firem či institucí, které projeví zájem o provozování elektromobilů. Ty se jim budou pronajímat za částku, která ještě nebyla stanovena. V ceně bude i elektřina pro dobíjení. „Počítáme ale s tím, že stanice už budou připraveny i na budoucnost, kdy budou schopny identifikovat vozidlo a odeslat provozovateli účet za odebranou elektřinu. Zároveň budou třeba umět odeslat majiteli vozu zprávu o tom, že dobíjení už bylo ukončeno nebo z nějakého důvodu přerušeno,“ vysvětluje Chmelík.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.