Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Erste získala spořitelny korupcí, tvrdí exbankéři

Investice 27.10.2009 | 12:02 0 Komentářů

Manažeři podají žalobu ve Spojených státech

Vídeň – Dva bývalí úspěšní manažeři Erste Bank hodlají zažalovat tento finanční ústav kvůli podezření, že při privatizaci České spořitelny, Slovenské spořitelny a dalších bank ve východní Evropě uplácela. Podle tvrzení mužů, kterých se banka nedávno zbavila, akvizice rakouské Erste Bank provázelo podplácení politiků a vládních úředníků.
Erste Banka obvinění popírá a tvrdí, že je jen pomstou dvou bývalých zaměstnanců, které vyhodila za nekalé obchody se zlatem.
Hans Leitner a Hans Peter Andahazy spravovali v Erste fondy dceřiné společnosti Erste – Sparinvest v době rozšiřování banky do postkomunistických zemí. Podle nich se uplácelo především na Slovensku při privatizaci Slovenské spořitelny. Informaci s odvoláním na deník Die Presse a agenturu APA přinesl slovenský deník SME.
Šla „provize“ od Erste i pro Macka?
O korupci v Česku se v této souvislosti psalo už v 90. letech. Deník MF Dnes tehdy napsal, že když Erste kupovala Českou spořitelnu, tehdejší místopředseda ODS Miroslav Macek dostal za zprostředkování obchodu 10 milionů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.